HOKEJBAL - I. LIGA MUŽI

22. 04. 2008

Hokejbalová I.MNHbL vstoupila do své závěrečné fáze. Uplynulý víkend nabídl první semifinálová střetnutí, v nichž se představili i hokejbalisté SK Jihlava, na které čekal nepříjemný soupeř z Třince. I když dokázal celek z Vysočiny svého soupeře tuto sezonu již čtyřikrát porazit, očekávali se dvě velmi vyrovnaná utkání. O to větším překvapením byla jednoznačná sobotní výhra jihlavského celku v poměru 9:1. Jednoznačný průběh prvního střetnutí měl na svědomí zejména forvard domácího celku Jan Bartejs, který během prvních sedmi minut dokázal třikrát vyzrát na hostující defenzivu. Nejprve v sólu po přihrávce Zeleného již po 41 vteřinách prostřelil Heczka v brance hostů, aby po obdobné situaci po přihrávce Doška získal pro svůj celek dvoubrankové vedení. Nadmíru vydařený začátek utkání ještě podtrhl v 9. minutě přesilovkovou brankou Kříž, který zvyšoval již na 4:0. Hosté nedokázali během prvních dvou části hry prakticky ani jednou vážněji ohrozit Smetanu v brance domácích, sami navíc po brance Hrbatého a dvou úspěších Brázdy nabrali již sedmibrankové manko. Definitivní podobu dostal výsledek v prvních pěti minutách závěrečné části. Během nich si nejprve Třetina pohrál s obranou třineckých a zvýšil na 8:0, čestný úspěch hostů zaznamenal o dvě minuty později se štěstím Daněček Definitivní tečku za utkáním pak napsal střelou z mezikruží jihlavský Zelený. „První utkání nám vyšlo výborně. Díky rychlým brankám jsme se uklidnili a hosty do ničeho nepustili. Od druhé třetiny se zápas v podstatě pouze dohrával. Dobře však víme, že zítřejší duel bude úplně o něčem jiném, začíná se totiž znova od stavu 0:0. Nesmíme nic podcenit,“ byl si dobře vědom po sobotním duelu trenér domácího celku Vlastimil Strnad.

Pravdivost těchto slov se ukázala v prvních patnácti minutách nedělního klání. Hostující celek se poučil ze sobotního výprasku a aktivnější hrou zaskočil svého soupeře. I tak se domácímu celku naskytla obrovská šance na otevření skóre. Více než minutu dlouhá přesilová hra 5 na 3 ale vyšuměla do prázdna a ke slovu mohlo přijít známé nedáš, dostaneš. Střela Cieslara se naštěstí pro domácí celek zastavila na pravé tyči Smetanovi branky. Co se nepovedlo hostujícímu kapitánovi, podařilo se jeho spoluhráčům hned dvakrát v závěrečných 5ti minutách první části. Nejprve dokázal Skarke protlačit míček mezi betony brankáře Smetany, individuální akcí překonal o tři minuty později jihlavskou defenzivu Daněček. „Rozhodujícím okamžikem první třetiny byla naše přesilová hra. V play off musíme výhodu 5 na 3 zužitkovat. Navíc jsme Třinci následně svými chybami dovolili dvakrát skórovat,“ nebyl spokojen se vstupem do utkání Strnad   Od druhé části existovalo na hřišti jediné mužstvo. Hosté se soustředili pouze na bránění výsledku a ve svém útočném pásmu se objevovali pouze sporadicky. Velký nápor domácího celku zužitkoval již ve čtvrté minutě střelou od modré Došek a přiblížil tak svůj celek na dostřel. Ve slibných pozicích se postupně vystřídali snad všichni hráči domácího celku, brankář Heczko ale dlouhou držel svůj tým nad vodou. V samém konci druhé třetiny namířil Brázda svoji střelu pouze do tyče hostující klece a třinečtí tak stále mohli živit naději na zisk důležitého vítězství.

Stejný obrázek hry nabídla i třetí, ne však poslední třetina. Hra na jednu branku vyústila ve vyrovnání již v první minutě, kdy se dokázal po buly rychlou střelou prosadit Smutný. Zbylých čtrnáct minut nabídlo vytrvalé bušení jihlavských na obranu soupeře, bohužel bez gólového efektu. Jen krok chyběl Kučerovi či Bartejsovi k rozhodující brance. Rozhodnutí tak nabídlo až desetiminutové prodloužení. Během nich hosté několikrát sáhli k nedovoleným zákrokům, píšťalky sudích však zůstaly němé. A tak udeřilo na druhé straně. Po nedorozumění brankáře Smetany s obránci se dostal míček k volnému Tomanovi, který se značnou  dávkou štěstí střelou do odkryté branky rozpoutal vlnu radosti v týmu Třince. „Výsledek utkání je pro nás hodně krutý, od druhé vstřelené branky Třinečtí v podstatě neohrozili naši bránu. Jejich gólu v prodloužení navíc předcházelo snad šest faulů. Chápu, že v prodloužení se jen tak něco nepíská, ale minimálně dva zákroky byly naprosto evidentní. Nám nyní nezbývá nic jiného než vyhrát v Třinci. Bude to ale velmi, velmi těžké,“ neskrýval zklamání nad výsledkem Strnad.

SK Jihlava – HBC Třinec 9:1   (4:0,3:0,2:1)

Góly: 1., 5. a 7. Bartejs, 9. Kříž, 19. Hrbatý, 20. a 28. Brázda, 31. Třetina, 36. Zelený – 33. Daněček

Vyloučení: 6:6 navíc Píbil 5´+ OK, Jobák 10´OT (oba Ji)

Využití: 2:1

SK Jihlava – HBC Třinec 2:3pp   (0:2,1:0,1:0 – 0:1)

Góly:  19. Došek, 31. Smutný – 11. Skarke, 14. Daněček, 53. Toman

Vyloučení: 2:6

Využití: 1:0

Sestava SK: Smetana (Štefl) – Benáček, Havlíček, Zelený, Kříž, Došek, Hrabovský Gregor, Jakoubek – Třetina, Hrbatý, Neveselý, Bartejs, Brázda, Smutný, Jobák, Kučera, Digrin, Píbil, Danko