hokejbal

30. 11. -0001

Maximální počet zápasů musí odehrát finalisté Jihlavy a Malenovic aby byl znám nový mistr první ligy. Po sobotní výhře 5:0 sice měli k trofeji blíže jihlavští hokejbalisté, nešťastný závěr nedělního duelu ale určil, že série se ještě jednou přesune na Vysočinu. Rozhodující utkání je na programu v sobotu 26. května, přesný čas ještě bude upřesněn.

Série se za stavu 1:1 přesunula do Zlína a v sobotním duelu se hrálo o to, který z celků bude mít následující den první mečbol. Utkání začalo z obou stran velmi opatrně, o něco aktivněji v první části přeci jen působili domácí. Do tlaku se Malenovice dostaly hlavně díky třem přesilovým hrám, obětavě hrající hosté ale všechny oslabení dokázali ubránit. Jak skončila část první, začala i ta druhá. Malenovičtí dostali další výhodu přesilové hry, ani tentokráte ale výhodu nedokázali přetavit ve vedoucí branku. S postupem času se do hry začali stále více dostávat i hráči z Vysočiny a brankář Terna v domácí kleci musel vytasit několik důležitých zákroků. V polovině utkání již ale nestačil na Smutného teč Zeleného střely a hosté se dostali do vedení 1:0. Ve velké šanci se o chvíli později ocitl domácí Věchet, v samostatném úniku na Humlíčka ale nevyzrál. A tak výsledek 0:1 svítil na světelné tabuly i po skončení druhé části a blíže k důležitému vítězství byl celek z Vysočiny.

Ihned na začátku třetí třetiny navíc hosté uštědřili domácím další ránu. První formace si vynutila svým pohybem několik slibných šancí a nikým nehlídaný Danko nakonec po přihrávce Píbila zamířil přesně mezi Ternovi betony. Malenovice najednou jakoby vypadly z rytmu a na jejich branku se valil jeden útok za druhým. O necelé tři minuty později po střele Třetiny dorazil Javorka balonek potřetí do domácí branky a zdálo se být rozhodnuto. Domácí se sice snažili zkorigovat výsledek, na výborného Humlíčka ale ve třetím duelu vyzrát nedokázali. Čtyři minuty před koncem ještě zakombinovali Zelený s Brázdou a Smutný zakončil do odkryté branky. Definitivní tečku za zápasem pak udělal někdejší střelec Jihlavy Procházka, který se po letech vrátil do sestavy. Jobák zblokoval Konvičkovu střelu a balonek se odrazil přímo na hůl Procházky do samostatného úniku. Ten střelou zápěstím nedal Ternovi sebemenší šanci a zpečetil vítězství 5:0 pro Jihlavu.

„Za dnešek musím pochválit celý tým, fantastický výkon navíc podal brankář Humlíček. Odehráli jsme výborný zápas a nebýt zbytečných vyloučení, nedostaly by se Malenovice tolik do hry. Oslabení nás ale stály hodně sil a to se pak projevovalo i při hře 5 na 5. V poslední třetině jsme ale dokázali konečně zužitkovat nějaké šance a dotáhnout tak zápas do vítězného konce,“ byl s třetím finálovým zápase spokojený kapitán Jihlavy Roman Smutný.

Že se hosté ze sobotního utkání příliš nepoučili, se ukázalo znovu hned v první třetině. Jihlavští během úvodní části čtyřikrát putovali na trestnou lavici a domácí tentokráte trestali. To už ale vedli 1:0. Říman vyhrál buly přímo na Konvičku a ten přesnou ranou prostřelil Humlíčka. V 11. minutě pak Malenovice využily výhodu dvou mužů v poli, když se přesnou střelou nad lapačku prosadil Hofrichter. To však bylo na dlouhou dobu od celku z města bot vše. Od druhé části převzali iniciativu na své hokejky jihlavští a Terna v domácí brance nevěděl, kde mu hlava stojí. Hned po 88 vteřinách prostřední třetiny si důrazem vybojovali šance Javorka s Třetinou a druhý jmenovaný nakonec dokázal dotlačit balonek za brankovou čáru. O pár minut později měl vyrovnání na holi Brázda, po nádherné přihrávce Smutného ale z brankoviště nezamířil mezi tři tyče. Chuť si ale spravil v minutě desáté. Jobák milimetrovou přihrávkou přeměřil obranné pásmo Malenovic a tentokrát se již mýlit nemohl – 2:2. Domácí se před branku Humlíčka dostávali prakticky pouze při přesilových hrách, výraznější šanci si ale vypracovat nedokázali. Naopak brankář Terna ještě musel předvést několik výborných zákroků, aby udržel vyrovnaný stav.

Stejný průběh nabídlo i závěrečně dějství. Hosté se snažili využít euforie z vyrovnání stavu a domácí pouze čekali na případnou chybu svého soupeře. Jihlavští Malenovice i v tomto dějství jednoznačně přestříleli, nakonec ale odešli poraženi. Vše se již schylovalo k prodloužení, když se Věchet dvě vteřiny před koncem dostal na červené čáře k balonku, udělal několik kroků a z mezikruží trefil prostor mezi tělem a rukou Humlíčka. Na světelné tabuli již svítil čas 15:00, rozhodčí se ale k překvapení hostů rozhodli branku uznat. Tento sporný moment tak nakonec rozhodl o tom, že o vítězi letošního ročníku bude muset rozhodnout až pátý zápas.

„O závěru zápasu snad ani nemá cenu se bavit. Z našeho pohledu padl gól vteřinu dvě po čase. Bohužel domácí nemají sirénu a rozhodčí si čas pořádně nehlídali. Soupeř samozřejmě bude tvrdit opak, ale stejně už nemá cenu se tím zabývat. Teď nic nezměníme. Musíme se soustředit na domácí zápas a v něm uspět. Odehráli jsme tady dvě dobrá utkání a na to musíme navázat,“ nechtěl se k závěru příliš vracet Smutný.

TJ ACS Malenovice SV - SK Toptrans Jihlava   0:5 (0:0, 0:1, 0:4)

Branky: 22:23 Smutný (Zelený), 30:28 Danko (Píbil, Střecha), 33:27 Javorka (Třetina, Vávrů), 41:28 Smutný (Brázda, Zelený),   44:04 Procházka

Vyloučení: 4:5             Využití: 0:1                  Střely: 34:26

TJ ACS Malenovice SV - SK Toptrans Jihlava   3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky: 1:49 Konvička (Říman), 10:11 Hofrichter (Konvička, Věchet), 44:59 Věchet – 16:28 Třetina (Javorka), 24:46 Brázda (Jobák, Třetina)

Vyloučení: 6:8             Využití: 1:0                  Střely: 32:34

Sestava SK Toptrans: Humlíček (Štefl) – Homola, Blaško, Gregor, Dlabaja, Zelený, Došek – Střecha, Danko, Píbil, Třetina, Vávrů, Javorka, Brázda, Smutný, Jobák, Procházka