HOKEJBAL - 1 LIGA MUŽI

12. 05. 2008

Již jen krůček chybí hokejbalistům SK Jihlava k vytoužené účasti v baráži o extraligu. Pod ostrým dohledem rozpáleného slunce dokázal celek z Vysočiny naplno využít domácího prostředí a po vítězstvích 5:2 a 5:3 nad Vsetínem se ujal v sérii hrané na tři vítězné zápasy vedení 2:0. „získat třetí výhru bude nejtěžší, zápasy byly hodně vyrovnané. Nic není hotovo,“ varuje trenér jihlavských Vlastimil Strnad. Sobotní střetnutí ukázalo, v jakém duchu se bude finálová série odehrávat. Fyzicky náročný hokejbal ve vysokém tempu a plný osobních soubojů. Šanci na otevření finálového účtu dostali hosté již v první minutě při vyloučení Digrina, střela se ale naštěstí pro domácí zastavila na pravé tyči Smetanovy klece. A tak udeřilo na druhé straně. Smutný zakombinoval s Třetinou a míček poslal za záda brankáře Šimary. O dvě minuty později navíc po přihrávce Benáčka zvýšil na dvoubrankový rozdíl Kabát.

Druhá patnáctiminutovka patřila hostům. Svého soupeře častěji drželi v jeho obranném pásmu, za což byli odměněni již ve druhé minutě brankou z hole Srby. Gól vlil vsetínským novou mízu do žil, dvoubrankové vedení ale vrátil domácím ještě ve druhé třetině obránce Havlíček, který v přesilové hře dorazil do prázdné branky střelu Třetiny. Závěrečná část začala lépe pro domácí celek. Smutný se zmocnil míčku a střelou mezi nohy rozvlnil síť za Šimarou. Hosté dokázali v průběhu závěrečné části ještě jednou zásluhou Háby snížit, brankou do prázdné klece ale uzavřel utkání a svůj hattrick jihlavský Smutný.

Stejně jako první zápas i nedělní duel začal lépe pro domácí celek. Po přihrávce Kabáta otevřel skóre střelec předchozího dne Smutný. Na rozmezí osmé a deváté minuty ale stačilo hráčům Vsetína 50 vteřin k převážení misek vah na svoji stranu. Po ukázkové kombinaci nejprve Hába potrestal vyloučení Doška, Konečný využil nepravidelný odskok balonku a prostřelil Smetanu. Toho po druhé brance vystřídal v domácí svatyni David Štefl. Velkou šanci na zvýšení náskoku dostali hosté na přelomu první a druhé třetiny.

Přes dvě minuty dlouhou početní výhodu dvou mužů v poli ale nedokázali i zásluhou výborně chytajícího Štefla využít. Prostřední část utkání nabídla velké množství vyloučených. Na obou stranách se střídaly výhody jednoho či dvou mužů v poli, prim ale hráli oba brankáři. Rozhodnutí tak přinesla až závěrečná třetina. V ní domácí hokejbalisté trpělivě čekali na svoji šanci a v páté minutě se konečně dočkali. Přesilovou hru 5 na 3 dokázal využít po přihrávce Brázdy „Wayne Gretzky“ českého hokejbalu Marek Neveselý (nejproduktivnější hráč historických extraligových tabulek). Hosté neudrželi nervy na uzdě a po vyrovnávací brance si vykoledovali další dvouminutový trest za hráčskou lavici. Díky tomu výhoda dvou mužů v poli pro domácí celek pokračovala a Smutný nechytatelnou střelou pod víko potrestal nedisciplinovanost Valachů. Ještě jednou se dokázali hosté na svého soupeře dotáhnout, když v desáté minutě využil přesilovou hru Machů. Za pouhých 37 vteřina ale šťastnou trefou vrátil definitivně vedení domácím Bartejs. Závěrečná pětiminutovka pak nabídla spoustu tvrdých, místy až zákeřných zákroků, neuznanou branku Vsetína a osobní tresty pro hráče hostů, kteří závěr utkání neunesli. Šanci na vyrovnání dal vsetínským svým faulem v poslední minutě Brázda, Štefl ale několika skvělými zákroky udržel vítězství na jihlavské straně. Definitivní teku za duelem napsal svoji střelou do prázdné branky obránce Zelený.

„Obě utkání probíhali v podobném duchu. Hráči Vsetína na nás vyrukovali aktivním pohybem a tvrdou hrou do těla. Dokázali jsme se s tím ale vyrovnat a herně soupeře přehrát. Sérii budou rozhodovat přesilovky a ty nám tentokrát celkem vyšli. Příští týden ve Vsetíně to budeme mít hodně těžké, zkusíme ale využít psychologické výhody a vyhrát hned první zápas,“ uzavřel Vlastimil Strnad.

SK Jihlava – HBC Vsetín 5:2   (2:0,1:1,2:1)

Góly: 7., 31. a 45. Smutný, 9. Kabát, 20. Havlíček – 17. Srba, 34. Hába

Vyloučení: 4:7            Využití: 2:1

SK Jihlava – HBC Vsetín 5:3   (1:2,0:0,4:1)

Góly: 4.a 36. Smutný, 35. Neveselý, 40. Bartejs, 45. Zelený -   8. Hába, 9. Konečný, 40. Machů

Vyloučení: 13:12 navíc Malík, Janáčík a Kudela 10´ OT, Bambuch do konce utkání (všichni Vse)

Využití: 2:2         V oslabení: 1:0

Sestava SK: Smetana (ve druhém utkání od 9. minuty Štefl) – Havlíček, Neveselý, Zelený, Benáček, Došek, Kučera – Třetina, Smutný, Brázda, Hrbatý, Bartejs, Danko, Jobák, Digrin, Kabát