HOKEJBAL - 1 LIGA MUŽI

03. 06. 2008

Uplynulý víkend nabídl vyvrcholení letošní sezóny pro celky hrající I. národní hokejbalové ligy. V baráži o extraligu se představil i celek SK Jihlava a i když klepal na bránu elitní soutěže, otevřít ji nedokázal. Po páteční výhře nad extraligovou Opavou (3:2 sn) nestačili hokejbalisté z Vysočiny na vítěze I.ČNHbL Kert Park Praha (3:5) a museli čekat na výsledek nedělního duely svých soupeřů. Po výhře Opavy v poměru 5:4 ale zbyl na Jihlavany pouze nepopulární černý Petr znamenající setrvání v I.MNHbL i pro další rok.

Páteční utkání s Opavou začalo pro hráče Jihlavy lépe. Domácí hráči zůstali překvapivě zataženi ve své obranné třetině a v úvodních minutách se dostali pod mírný tlak. Ten vyústil v 9. minutě, kdy se po Schwarzově střele prosadil dorážkou Kabát. I po zbytek první části měli hostující hráči více ze hry, další branku ale přidat nedokázali. Druhá patnáctiminutovka nabídla zcela odlišnou podívanou. Domácí celek vyrukoval s kombinační hrou a svého soupeře zatlačil do obranného pásma. Jen díky skvěle chytajícímu Šteflovi se stav až do sedmé minuty neměnil. Až v ní ho dokázal překonat domácí Měch. I přes zjevnou herní převahu mohl být celek Opavy po druhém hvizdu rád za stav 1:1. Čtyři střely z holí hostujících hráčů sice pronikly za záda domácího brankáře, branková konstrukce ale byla proti.

Třetí třetina se odehrávala podle stejného scénáře, Štefl ale stále svému týmu držel naději na příznivý výsledek. Ve dvanácté minutě tak jako blesk z čistého nebe přišla branka z hole hostujícího Danka. Když už hosté pomalu ale jistě pomýšleli na vítězství, poslal utkání do prodloužení spornou brankou opavský Přibyla. „Dostali jsme gól 39 vteřin před koncem. První střelu jsem dokázal chytit a při zákroku se brána trochu posunula. Rozhodčí to ale přehlédli a branku uznali. Škoda,“ litoval situace hrdina utkání David Štefl. Po vyrovnávací brance navíc vyfasoval trest ve hře jihlavský Třetina a hosté tak téměř celých prvních pět minut prodloužení byli nuceni odehrát pouze ve čtyřech mužích. Domácí celek ale nedokázal využít nabídnuté šance ani při další dvouminutové výhodě a o výsledku tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich výborný Štefl nepovolil soupeři ani jednou dostat balon za brankovou čáru, a když na druhé straně Smutný překonal brankáře Franceka, bylo rozhodnuto.

V sobotním střetnutí tak jihlavským stačilo získat bod v duelu s Kert parkem Praha k extraligové jistotě. Utkání hrané ve velkém horku otevřel brankově již ve 4. minutě Bartejs, který navíc dokázal o další čtyři minuty později bleskově reagovat na vyrovnání Plzáka. V první části hry se do šancí dostávali častěji hráči Jihlavy, na světelné tabuly ale svítil stav 2:2. Minutu a půl před koncem totiž dokázal Štefla prostřelit Kuna. „První třetina byla rozhodující. Místo toho abychom vedli o dva nebo tři góly, byl stav vyrovnaný. Dělali jsme spoustu chyb v obranné fázi a po celé utkání nabízeli soupeři šance,“ nechal se slyšet jihlavský kapitán Smutný. Jediným střelcem druhé části se i přes velké množství příležitostí na obou stranách stal jihlavský Jobák. Dvanáct vteřin před jejím koncem se dokázal protlačit před branku soupeře a znovu tak poslat svůj celek do vedení. Posledních patnáct minut v sezoně ale celek z Vysočiny nezvládl. Již po třech minutách vyrovnal Plzák, aby o dvě minuty později poprvé strhl vedení na stranu Kert Parku Strejček. Hokejbalisté Jihlavy již po pátečním střetnutí s Opavou nedokázali najít dostatek fyzických ani psychických sil a i přes několik slibných šancí se vyrovnání nedočkali. Naopak 63 vteřin před koncem definitivně rozhodl o návratu Kert Parku Praha do extraligy svým třetím gólem v utkání Plzák.

SHC Opava - SK Jihlava 2:3sn   (0:1,1:0,1:1 – 0:0)

Góly: 22. Měch, 45. Přibyla – 9. Kabát, 42. Danko, rozhodující nájezd Smutný

Vyloučení: 3:6 navíc Třetina (Ji) trest ve hře

Góly: 4. a 8. Bartejs, 30. Jobák – 8., 33. a 44. Plzák, 14. Kuna, 35. Strejček

Vyloučení: 3:3 navíc Matějka (Pha) 10´ OT

Sestava SK: Štefl (ve druhém utkání 15.-39. Smetana) – Došek, Kříž, Havlíček, Zelený, Neveselý, Benáček, Hrabovský – Třetina, Smutný, Bartejs, Brázda, Danko, Kabát, Schwarz, Jobák, Strnad, Kučera, Píbil