hokejbal SK Jihlava

09. 09. 2015

~~Po roční odmlce ve vrcholových soutěžích se první zářijový víkend představili hokejbalisté SK Jihlava v nově vytvořené 1. Národní hokejbalové lize. A návrat se povedl jihlavským na jedničku. V úvodním utkání nejprve doma přetlačili Poličku 4:2, v České Třebové pak uspěli poměrem 6:1. Obě utkání rozhodla úspěšnost Jihlavanů v dlouhých početních výhodách.

V zahajujícím utkání celého ročníku se v sobotu v Jihlavě představil vždy nepříjemný tým z Poličky. Domácí se od prvních minut pokusili svého soupeře zatlačit před jeho branku, houževnatí hosté ale dlouho odolávali. Až v 10. minutě nahodil od modré čáry směrem k brance Homola a míček šikovně tečoval navrátilec z Vlašimi Střecha – 1:0. I ve druhé části měli zpočátku opticky navrch jihlavští, Polička ale hru více a více vyrovnávala a brankář Bártů musel stále častěji řešit ošemetné situace před svým brankovištěm. V 26. minutě ale domácí přeci jen dokázali zásluhou Jobáka zvýšit na rozdíl dvou branek. Než ale diváci stačili vstřebat jeho branku, hosté snížili. Pouhých 14 vteřin stačilo Tobiášovi, aby využil zmatku před jihlavskou brankou. O tři minuty později bylo zničehonic vyrovnáno. Podruhé v zápase se po podobné situaci prosadil Tobiáš. Hosté ucítili šanci a do druhé sirény byli lepším celkem. Stav již ale zůstal nezměněn.
I ve závěrečném dějství byl k vidění hodně agresivní hokejbal plný osobních soubojů a nervozita se stupňovala na obou střídačkách. Až do 38. minuty hra plynula bez výraznějších příležitostí na jedné či druhé straně. Krátce před polovinou třetí třetiny skončilo utkání pro hostujícího obránce Gebu a domácího útočníka Střechu. Ten musel ze hry odstoupit pro zranění po nevybíravém zákroku hráče Poličky. Ten za svůj zákrok inkasoval trest na 5 minut a do konce zápasu. Nabídnutou výhodu jihlavští beze zbytku zužitkovali. V rozmezí 50 vteřin nejprve dorazil střelu Brázdy do odryté branky Jobák, podobně snadnou pozici měl po přihrávce Fialy i domácí kapitán Smutný. Více se již v utkání nestalo a utkání tak skončilo výsledkem 4:2 pro jihlavské.

O den později se celek z Vysočiny představil na půdě České Třebové. Do utkání vstoupili aktivněji domácí a brankář Koch v brance Jihlavy se musel od úvodního vhazování hodně činit. Hosté přežili i více než minutové oslabení 5 na 3 a ve 12. minutě sami dostali velkou šanci na brzké rozhodnutí zápasu. Furik po svém faulu neudržel nervy na uzdě a postupně inkasoval všechny možné osobní tresty. Výsledkem byla sedmiminutová přesilová hra pro hosty. Ti si první zásah přichystali ještě do první přestávky, když Smutného přihrávku uklidil do prázdné branky Danko. Druhou branku přidali hosté záhy po zahájení druhé části. Domácí brankář Ehrenberger zaváhal u své levé tyče a Smutný po obkroužení branky zasunul míček pohodlně až za brankovou čáru - 0:2. V 18. minutě po Sobotkově přiťuknutí propálil od modré vše Brázda a o minutu později již při hře 5 na 5 využil šikovné zpětné přihrávky Vávrů Danko. Domácí evidentně otřeseni průběhem zápasu se sice ještě snažili zdramatizovat utkání, hostující obrana v čele s brankářem Kochem ale odolávala. A když ve 27. minutě i domácí dokázali zužitkovat zásluhou Válka přesilovou hru, o 59 vteřin později jim dalším zásahem v početní výhodě sebral veškerý vítr z plachet Smutný. I závěrečná branka ve 44. minutě z hole Bartejse padla ve výhodě jednoho muže v poli a stanovila tak konečné skóre na 6:1.

„Do zápasu proti Poličce jsme vstoupili lépe, jejich nepříjemná hra nám ale příliš nevyhovuje. I tak jsme se dostali do vedení 2:0, poté jsme ale polevili a soupeř využil dvou našich chyb. Díky nedisciplinovanosti hostů jsme ale zápas nakonec zvládli. Proti Třebové jsme se při hře 5 na 5 příliš prosazovat nedokázali, kvůli jejich výbornému pohybu. Soupeř nám ale opět nabídl dlouhou početní výhodu a v nich se nám zatím daří. Hra sice v obou zápasech ještě měla k ideálu daleko, máme ale šest bodů a to se počítá,“ zhodnotil obě utkání jihlavský kapitán Smutný.