Hokejbal SK Jihlava

04. 11. 2015

Série zápasů jihlavského celku bez porážky se zastavila na čísle 10. V souboji dvou nejvýše postavených týmů ji rázně uťal vedoucí Rakovník. V dalším střetnutí Jihlava porazila Třemošnou bez větších problémů 5:0. Třetí nulu v sezoně si připsal brankář Koch.

Poslední říjnový den se v rámci předehrávky 20. kola utkali dva dosavadní suveréni 1.NHbL. Jihlavská série bez porážky čítala deset utkání, Rakovník měl ještě o jeden pomyslný korálek více. Již před soubojem tak bylo jasné, že po utkání bude bez prohry pokračovat již jen jeden z týmů. Bohužel pro domácí hned první třetina naznačila, který z celků to bude. Rakovník vstoupil do zápasu mnohem aktivněji a domácí museli od začátku čelit tlaku soupeře. Odolat se jim podařilo pouze do poloviny čtvrté minuty. Pak ale hosté předvedli rychlou kombinaci, kterou zakončil Sýkora. První část i nadále patřila hostům a brankář Gerlich v jejich brance nemusel řešit vážnější situace. To jeho protějšek Humlíček v 9.minutě podruhé lovil míček ze své sítě. Sýkora obešel trojici domácích a rychlou střelou k tyči zvýšil na 2:0. Ani to nemuselo být konečné skóre první třetiny, v situaci proti dvěma hostujícím útočníkům ale Humlíček předvedl neuvěřitelný zákrok a udržel svůj celek na dostřel.
Hned v úvodu druhé části se v dobré pozici ocitl Smutný a Gerlich musel vytasit první důležitý zákrok. A další na sebe nenechaly dlouho čekat. Právě hostující gólman byl vyloučen za vyhození míčku mimo hřiště a jihlavští rozjeli přesilovkový kolotoč. V nadějných pozicích se ocitli Jobák se Smutným, skóre se ale neměnilo. Početní výhoda vlila domácím novou krev do žil a hra se vyrovnala. Jihlava zvýšila pohyb a lídra tabulky několikrát zavřela v jeho obranném pásmu. Odměnou jim byla branka z hole Smutného, který minutu a půl před druhou pauzou dorazil Homolovu střelu – 1:2.
Domácí se i v úvodu závěrečné části snažili tlačit do pásma soupeře, ve 33. minutě je ale zbrzdilo vyloučení Habermanna. Hosté navíc zužitkovali své zkušenosti a zásluhou Tvarůžka znovu odskočili do dvoubrankového vedení. Jihlavským se sice v následujících minutách nedala upřít snah vrátit se zpět do zápasu, organizovanou obranu hostí se jim ale překonat nedařilo. Tři minuty před koncem navíc hosté podnikli další rychlý protiútok, na jehož konci stál přesně zakončující Šíma – 1:4.

Sobotní zklamání z prohry museli jihlavští rychle hodit za hlavu, ani ne o 24 hodin později totiž na Vysočinu zavítal osmý celek tabulky, Tatran Třemošná. Že půjde o zcela odlišný zápas, bylo zjevné od prvních vteřin zápasu. Hosté se zakopali ve vlastní třetině a svoji útočnou aktivitu omezili na výpady Stráského, svého nejlepšího střelce. Jihlavané od začátku vytvářeli na svého soupeře souvislý tlak a v 10. minutě se dočkali vedoucího gólu. Sobotka napřáhl na modré a jeden z obránců Třemošné míček přizvedl mimo dosah brankáře Popa. Ve 21.minutě si s domácí obranou pohrála dvojice Střecha – Fiala a druhý jmenovaný neměl problém zvýšit na rozdíl dvou branek Třetí branku přidal o tři minuty později Brázda, který hledal před brankou tečující spoluhráče, ale míček nakonec bez jakéhokoliv zásahu propadl až za brankovou čáru. Do druhé sirény se nakonec domácí prosadili ještě dvakrát. Po Střechově vybídnutí zakončoval do odkryté klece Smutný, přesilovkovou ránu Jobáka si srazili hosté do branky znovu sami. Třetí část se dohrávala pouze z povinnosti. Brankář domácí Koch nemusel ani v ní řešit řádnou vážnější situaci a po závěrečném hvizdu si mohl odškrtnout již třetí čisté konto v sezoně.

„Na zápas s Rakovníkem jsme se dlouho těšili, bohužel jsme ho vůbec nezvládli. První třetinu jsme prospali a nedokázali reagovat na soupeřovo tempo. Dvoubranková ztráta tak byla ještě přijatelná. V druhé části jsme hru dokázali vyrovnat a několikrát zavřít Rakovník v jeho pásmu. Bohužel jsme  ale dokázali vytěžit z tlaku jen jeden gól. Ve třetí části jsme chtěli navázat na výkon z druhé části, výraznějších šancí ale bylo minimum. Soupeř pak vužil přesilovou hru a zbytek zápasu si již pohlídal. Nezbývá než Rakovníku pogratulovat, předvedl moderní hokejbal a tři body si odvezl zaslouženě. Souboj s Třemošnou byl o něčem jiném. Hosté rezignovali na jakoukoliv aktivitu směrem dopředu a v polovině zápasu bylo prakticky rozhodnuto. Před sérií venkovních zápasů šlo ale o důležité tři body,“ hodnotil víkend trenér Staněk

Jihlava má nyní před sebou do konze podzimní části sérii pěti venkovních zápasů, první z nich na půde Chlumce nad Cidlinou.