Hokejbal SK Jihlava

11. 05. 2016

Jihlavští hokejbalisté nedokázali v semifinále proti Teplicím zužitkovat domácí prostředí a po dvou porážkách (3:5 a 2:3) jsou krůček od vyřazení. Pokud chtějí oživit šanci na účast ve finále, musejí bezpodmínečné na severu Čech dvakrát zvítězit.

Trenér Jihlavy Staněk se v semifinálových bojích musí obejít bez zraněného kapitána Smutného, naopak poprvé mohl využít služeb Jana Mandáta. První utkání začalo z obou stran velmi zostra a oba brankáři se od začátku museli mít na pozoru. Hosté hned ve druhé minutě dostali možnost přesilové hry, brankář Koch si ale se všemi jejich pokusy dokázal poradit. Krátce po skončení početní výhody ale inkasoval, když zcela neobsazený Koutný trefil přesně. Domácí ale přispěchali s bleskovou odpovědí. Jobák vybojoval míček pro Mandáta a nový muž v jihlavském dresu naservíroval parádní přihrávku Brázdovi před zcela odkrytou branku. I nadále byl k vidění atraktivní hokejbal s řadou šancí a osobních soubojů a ve 12. minutě se domácím podařilo jít do vedení. Střelu Homoly tečoval Jobák sice jen do břevna, odražený míček ale nakonec dokázal doklepnout za záda Vaníčka. I jihlavské vedené ale mělo jepičí život. Tepličtí využili dalších zmatků v jihlavské obraně a Jurčík podruhé propálil Kocha.

Do druhé části vstoupili mnohem aktivněji hosté, kteří častěji drželi míček na svých holích, k vážnějšímu ohrožení branky Jihlavy se ale prakticky nedostali. Domácí o sobě dali poprvé vědět až ve 27. minutě, kdy dostali příležitost v přesilové hře. Tu navíc umocnil krvavý zákrok Kafana, za který inkasoval čtyřminutový trest. Nutno přiznat, že s největší pravděpodobností se o faul nejednalo. I tak domácí čekala více než minut a půl dlouhá dvojnásobná výhoda. Po hříchu ale hostující brankář Vaníček nemusel řešit žádnou vážnější situaci a domácí se bez větší šance protrápili až do třetí třetiny. Okamžitě po skončení trestu se navíc Kafan dostal s Bímem do přečíslení dva na jednoho a druhý jmenovaný poslal Teplice do vedení. O pět minut později navíc Podhrázský využil zblízka přesilovou hru a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Jihlavští se snažili vrátit zpět na dostřel a v 39. minutě se jim to zásluhou šťastné střely Růžičky povedlo. V závěrečných pěti minutách si jihlavští vytvořili několik nebezpečných závarů před Vaníčkem, dotlačit míček se jim za jeho záda nakonec nepovedlo ani při dlouhé powerplay, kterou ukončil střelou do prázdné branky hostující Černý.

Po sobotní porážce věděli Jihlavané, že v druhém utkání potřebují nutně zvítězit a od prvních vteřin působili aktivněji než soupeř. Odměnou jim byla branka již po 67 vteřinách, když Průcha trefil přesně do pravé šibenice hostující branky. Stejně jako v prvním duelu ale nedokázali domácí vedení udržet. Poláček se v 6. minutě vytočil z rohu a střelou mezi Kochovi betony vyrovnal. Ani tento stav ale dlouho nevydržel. V 9. minutě Šerý udržel útočné pásmo, hostující obrana odvrátila míček pouze k Brázdovi, který střelou pod víko vrátil svému týmu vedení. I po zbytek první části byli jihlavští lepším týmem, žádná z dalších šancí si již ale za Vaníčka cestu nenašla.

V úvodu druhé třetiny domácí nevyužili další přesilovou hru, po jejím skončení se hra začala více a více vyrovnávat. V 19. minutě našel Bím Jarkovského, který prostřelil Kocha, a začínalo se prakticky od začátku. Šance se střídaly na obou stranách, oba brankáři ale i s přispěním tyček

odolávali. Když už se zdálo, že se do kabin půjde za vyrovnaného stavu, hosté zachytili nepovedenou rozehrávku domácích a Podhrázský překlopil skóre znovu na Teplickou stranu. Severočeši se ve třetí třetině soustředili výhradně na obranu a brankáře Kocha zaměstnávali převážně z rychlých protiútoků. To Vaníček se musel hodně činit, aby udržel s vypětím všech sil svému celku vedení. Domácí si vypracovali velkou řadu příležitostí, ty největší Průchy a Jobáka ale zastavila branková konstrukce. Stejně jako v sobotu jihlavští zkusili dlouhou powerplay, která i přes enormní tlak vyrovnávací brankou neskončila. V největší šanci nedokázal po pěkné kombinaci trefit odkrytou branku Javorka a Teplice se tak mohly radovat i z druhého překvapivého vítězství.

„Oba zápasy měly vysokou herní úroveň a Teplice dokázaly, jak kvalitní a zkušený tým mají. V sobotu jsme dělali spoustu chyb v obraně a nevyužili dlouhou přesilovou hru pět na tři. Nedělní zápas se nám ale po herní stránce vydařil, jen jsme neproměňovali vyložené šance a opět prohráli. V obou zápasech nám bohužel nevycházely přesilovky, a to je samozřejmě také jedna z hlavních příčin nepříznivého stavu série. Do Teplic jedeme s jasným cílem, vrátit semifinálovou sérii zpět do Jihlavy,“ zhodnotil první dva duely jihlavský trenér Lukáš Staněk.