16. 03. 2011

O vítězi zíkladní části letošního ročníku I.NHbL-východ je definitivně rozhodnuto. Jihlavský celek zvládl obě utkání ve Slezsku a tři kola před koncem má na čele tabulky nedostižitelný náskok. Po výhrách 3:0 v Porubě a 5:2 v Opavě ztrácejí druhé Malenovice 11 bodů.

Kdo by čekal, že jihlavští v sobotu poslední celek, ostravskou Porubu, porazí výrazným rozdílem, hluboce by se mýlil. Domácí celek houževnatým výkonem dlouho držel s favoritem krok a nakonec odešel poražen „pouze“ 3:0. „Věděli jsme, že nám ostravští nedají nic zadarmo, tak vyrovnaný duel ale nečekal asi nikdo. Soupeř hrál nad své možnosti a dlouho nás trápil. Mít ve svém středu ještě dva tři šikovnější hráče, kdo ví, jak by se utkání vyvíjelo,“ vysekl soupeři poklonu brankář David Štefl, který si v utkání nakonec připsal čisté konto. Jihlavští sice v úvodu působili aktivněji, do výraznějších příležitosí se ale dostat nedokázali. Až ve 12. minutě se favorit popré dokázal prosadit střelecky. V přesilové hře Danko se štěstím prošel až před brankáře Horváta, přesně nalezl hůl Smutného a ten zakončil do odkryté klece – 0:1

I ve druhé části pokračovala bitva o každý metr hrací plochy. Jihlavští několika zbatečnými chybami nabídli soupeři možnosti k vyrovnání, výborně chytající Štefl se ale překvapit nenechal. Definitní rozuzlení tak přinesla až závěrečná patnáctiminutovka. Domácí nabídli jihlavským další možnost přesilové hry a ti opět ukázali, že letos se jedná o jejich parádní disciplínu. Vávrů dostal od Danka přesnou přihrávku a od modré prostřelil vše co mu stálo v cestě. Šanci na zdramatizování konce utkání dal ostravským tři minuty před koncem faulující Jakoubek, Jihlavský kapitán Smutný ale získal na půli hřiště balonek, zavezl jej až do útočné třetiny, kde přesně nalezl hůl zcela volného Brázdy – 0:3. „Dnes jsme určitě nepředvedli dobrý výkon a vítězství jsme si museli doslova ubojovat. Důležité je, že jsme nakonec utkání i přes množství chyb dotáhli do zdárného konce. Pochvalu určitě zaslouží brankář Štefl, který nás v několika ošemetných situacích dokázal podržet,“ uzavřel sobotní duel trenér Jihlavy Libor Smetana.

Nedělní střetnutí s Opavou mělo nabídnout vyrvovnanou bitvu. Opavští totiž jako jediný dokázali   vedoucí celek souteže porazit (3:2)a hráči z Vysočiny tak měli svému soupeři rozhodně co vracet. „Vzhledem k našemu náskoku pro nás nebyly z dnešního utkání až tak důležité body, jako spíše psychologický efekt utkání. Přeci jen by před blížícím se playoff nebylo příjemné, kdyby nás Opava, která určitě bude aspirovat minimálně na finále soutěže, dokázala znovu porazit. Předvedli jsme ale poctivý výkon, který nám nakonec přinesl i tři body,“ svěřil se autor hattricku v utkání Roman Smutný. První minuty utkání nabídli z obou stran opatrnější hru a brankáři si na nadbytek práce stěžovat nemohli. První změnu skóre přinesla v 11. minutě přesilová hra hostí. Danko předložil Brázdovi, který od modré čáry přesně trefil místo pod vyrážečkou Klepače. O několik vteřin později se do první vyložené šance dostali i domácí, brankář Humlíček ale i s dvojnásobnou pomocí tyče odolal.

Vyrovnání tak přinesla až přesilová hra v úvodu druhé části. Christovo nahození od modré přesně zapadlo do horního růžku hostující branky. V prostřední třetině působili opavští aktvněji než celek z Vysočiny, paradoxně ale právě v ní ztratili šanci na bodový zisk. V 19. minutě totiž Dlabaja přenesl hru na Smutného, který neuvěřitelnou bombou nedal Klepačovi sebemenší šanci – 1:2.   Domácí i nadále dokázali svého soupeře často zamknout v jeho obranné třetině, na Humlíčka si ale přijít nedokázali. Opět tak udeřilo na druhé straně. Jobák podnikl rychlý protiútok společně s Gregorem, jehož střelu bleskově vrátil za záda Klepače znovu Smutný. Ani ne o minutu později zvýšili hosté na rozdíl tří branek. Stejně jako při úvodní brance nabil Danko Brázdovi a jeho střela znovu neomylně zapadla pod vyrážečku domácího brankáře, pro kterého to byl poslední okamžik v utkání. Do branky se poslatvil náhradník Weiss, ani on ale čisté konto dlouho neudržel. Ve 27. minutě   totiž Jobák našel Smutného, který šťastnou trefou zkompletoval hattrick.

Záveřečně dějství již pouze nabídlo snížení z hole Hlaváčka a nevybíravý zákrok obránce Capinského. Domácí hráč zcela zbytečně sestřelil Jobáka a po zásluze putoval pod sprchy. Dlouhá přesilová hra posloužila jihlavským k poklidnému udržení výsledku 5:2 až do záveřečného hvizdu. „Popravdě jsem čekal mnohem vyrovnanější podívanou, rozhodla ale naše produktivita ve druhé třetině. Před blížícím se playoff je tohle vítěztví určitě dobrým povzbuzením. Do konce základní části nás čekají ještě tři domácí zápasy, ve kteých se budeme chtít hlavně přichystat na vyřazovací část. První cíl sezony jsme splnili, před námi je ale další, težší. Vyhrát playoff,“ je si vědom Smetana.

TJ Sokol Poruba – SK Toptrans Jihlava   0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 11:27 Smutný (Danko), 34:00 Vávrů (Danko), 43:08 Brázda (Smutný)

Vyloučení: 4:5                        Využití: 0:2                 V oslabení: 0:1          Střely: 13:24

SHC Opava – SK Toptrans Jihlava   2:5 (0:1, 1:4, 1:0)

Branky: 16:26 Christ, 38:21 Hlaváček – 10:01 Brázda (Danko), 18:38 Smutný (Dlabaja), 20:48 Smutný (Gregor, Jobák), 21:35 Brázda (Jobák, Danko), 26:13 Smutný (Jobák)

Vyloučení: 3:3, navíc Capinský(Opa) 5´ + do konce utkání                         Využití: 1:2

Střely: 21:21

Sestava SK: Štefl, proti Opavě Humlíček –   Gregor, Dlabaja. Vávrů, Homola, Jakoubek– Jobák, Smutný, Brázda, Střecha, Danko, Píbil, Kučera, Fiala, Staněk