25. 10. 2011

Jak se již stává tradicí, jihlavští odcestovali k venkovním utkáním do Slezska s okleštěnou sestavou. Nakonec stejně jako v předchozích střetnutích na hřištích soupeře odvážejí na Vysočinu 3 body za těsnou porážku (2:3 s Opavou) a jednoznačné vítězství (9:1 v Porubě).

V sobotním duelu proti šesté Opavě nedokázali hosté navázat na úspěšná domácí vystoupení. Alespoň ne v první části zápasu. Úvod střetnutí byl jednoznačně v režii opavských hráčů. Již ve druhé minutě byl vyloučen Jakoubek a i když už se zdálo, že domácí výhodu nedokážou zužitkovat, přeci jen se dostali do vedení. Pouhé dvě vteřiny před vypršením trestu se k balonku dostal Přibyla a se štěstím jej protlačil za záda brankáře Humlíčka. I když si domácí nevytvářeli vyložené šance, drželi nadále častěji balonek na svých hokejkách a kontrolovali tempo hry. Ta se odehrávala zejména ve středním pásmu a oba brankáři tak museli řešit zejména střely z větších vzdáleností.

Stejně jako nevyšel jihlavským vstup do utkání, nepodařil se jim ani úvod druhé části. Po necelých třech minutách si udělal z jihlavské obrany dobrý den znovu Přibyla a tváří v tvář Humlíčkovi si počínal suverénně – 2:0. Až od této chvíle, jakoby si hosté uvědomili, že body jim jen tak do klína nespadnou. Zlepšenou hrou se častěji dokázali dostávat před domácího brankáře Grufíka, bohužel však bez kýženého efektu. Až v polovině utkání se hráči z Vysočiny konečně dočkali. V početní výhodě se Brázdova střela ještě otřela o Střechu a zapadla až za brankovou čáru – 2:1. Domácí i ve třetí třetině praktikovali aktivní hru a až na několik výjimek drželi hosty daleko od své branky. Když navíc 5 minut před koncem zásluhou Vladaře znovu odskočili na rozdíl dvou branek, zdálo se být definitivně rozhodnuto. Jihlavané ale ještě neřekli poslední slovo. Při závěrečné powerplay se podruhé v utkání zblízka prosadil Střecha a vykřesal naději na bodový zisk. Tu ale ve stejném čase uťali rozhodčí, když udělili hostům trest za hráčskou lavici. I přes snahu v pokračující powerplay si již další střela cestu za záda Grufíka nenašla a jihlavští tak odešli podruhé v sezoně bez jediného bodu.

„Proti Opavě jsme začali hodně laxně, asi jsme si mysleli, že to půjde samo. I když jsme se v druhé polovině zápasu zlepšili, už se nám nepodařilo náskok soupeře dotáhnout. Nemůžeme ale čekat, že vyhrajeme každý zápas. Alespoň víme, že je pořád co zlepšovat,“ je si vědom kapitán Jihlavy Roman Smutný.

Nedělní utkání proti poslední Porubě měl být jednoznačnou záležitostí pro hosty. Domácí sice dvě třetiny drželi nadějný výsledek, v poslední části ale definitivně odpadli a utržili nejvyšší letošní porážku. Jihlavští do utkání vstoupili velmi aktivně a od první minuty se usadili v útočném pásmu. Zatímco domácí brankář Šlahorek si na nedostatek práce stěžovat rozhodně nemohl, jeho protějšek se mrazivém ránu příliš nezahřál. I tak se na první branku čekalo až do závěru úvodní části. V 11. minutě Píbil zakombinoval s Dankem a druhý jmenovaný poslal favorita do vedení. To navíc již po 29 vteřinách druhé třetiny navýšil ranou „pod víko“ Brázda a tříbrankový náskok těsně po skončení přesilové hry zajistil v 28. minutě Jobák. Závěrečných deset minut hry pak nabídlo kanonádu v podání Jihlavy. Postupně se dokázali mezi střelce zapsat dvakrát Píbil a Vavrů, po jedné brance přidali Smutný a Fiala, který se dočkal premiérové branky v letošním ročníku. Jedinou kaňkou na výkonu jihlavských tak byla inkasovaná branka z poslední minuty, kdy čisté konto sebral Humlíčkovi domácí Laryš.

„Proti Porubě jsme očekávali mnohem tužší boj. Obzvláště v domácím prostředí nás vždycky hodně potrápili. I když jsme po dvou třetinách vedli jen 3:0, soupeř prakticky neohrožoval naší branku a hodně nám to dnes ulehčil. Závěr zápasu nám to tam pak napadalo, dnes si ale myslím, že výsledek odpovídá průběhu zápasu,“ uzavřel Smutný.

SHC Opava – SK Toptrans Jihlava    3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 3:14 Přibyla, 17:55 Přibyla, 39:42 Vladař – 23:24 Střecha (Brázda), 44:21 Střecha (Danko)

Vyloučení: 4:5, navíc Smutný 10´ OT, Jobák (oba Ji) 10´ + do konce utkání

Využití: 2:1        Střely: 20:14

TJ Sokol Poruba – SK Toptrans Jihlava    0:9 (0:1, 0:2, 1:6)

Branky: 44:04 Laryš – 10:17 Danko (Píbil), 15:29 Brázda (Blaško, Jobák), 27:04 Jobák (Smutný, Danko), 34:42 Píbil (Vávrů, Střecha), 36:42 Smutný (Brázda, Jobák), 37:48 Vávrů (Fiala, Smutný), 41:47 Píbil (Danko), 42:28 Fiala (Smutný), 44:27 Vávrů (Fiala, Danko)

Vyloučení: 5:1            bez využití          Střely: 17:50

Sestava SK Toptrans: Humlíček – Gregor, Blaško, Homola, Jakoubek – Jobák Smutný, Brázda, Píbil, Danko, Střecha, Fiala, Vávrů