hokejbal

06. 03. 2012

Zatímco ještě před dvěma týdny se po jihlavském hokejbalovém hřišti proháněly na bruslích maminky s dětmi, první březnový víkend již patřil prvním zápasům jarní částí východní části první ligy. Hokejbalisté domácího SK Toptrans Jihlava udrželi domácí stoprocentní bilanci a po výhrách 4:1 nad druhými Malenovicemi a 4:0 nad Vsetínem si upevnili pozici na čele tabulky.

Jak se dalo očekávat, první duel po zimní přestávce nabídl z obou stran řadu nepřesností a k vidění tak byl hlavně opatrný hokejbal bez většího množství šancí. I přesto se domácí dostali do vedení již v 5. minutě, když Danko vyhrál běžecký souboj s brankářem hostů a následné zakončení do prázdné branky již bylo samozřejmostí. Malenovičtí se do bezprostředního ohrožení Humlíčka v domácí brance takřka nedostávali, i tak se ale dočkali vyrovnání. V přesilové hře si Dlabaja nešťastně srazil balonek do vlastní sítě a začínalo se od začátku. Celek z Vysočiny si ale přichystal rychlou odpověď. Ještě před první sirénou zakončoval Střecha, a i když jeho střelu zastavila tyč, Píbil se pohyboval na správném místě a doklepnul balonek za brankovou čáru.

Tak jak skončila třetina první, začala i ta prostřední. Domácí sice nabídli hostům výhodu přesilové hry, krátce po jejím skončení ale Střecha dorazil střelu Smutného a zvýšil na rozdíl dvou branek. Jihlavané jakoby od tohoto momentu polevili a Humlíček v domácí brance musel několikrát přiložit ruce k dílu. Pět minut před koncem ale Střecha svou druhou brankou zvýšil na 4:1 a o zisku prvních jarních tří bodů bylo definitivně rozhodnuto.

„Na to, že šlo o první zápas po zimní pauze, nebylo to z naší strany až tak špatné, jak jsme se obávali. Určitě nám pomohl rychlý gól a i přes nešťastné vyrovnání jsme nakonec bez větších komplikací dokráčeli k vítězství. I když jsme předvedli řadu chyb, musíme být s výkonem spokojeni,“ zhodnotil první duel kapitán Roman Smutný.

Druhé utkání proti papírově slabšímu Vsetínu mělo být pro jihlavské snazší záležitostí. Hosté tradičně přijeli s nízkým počtem hráčů, znovu ale potvrdili roli velmi nepříjemného soupeře. Taktika založená na důsledné obraně s přechodem do rychlých protiútoků dlouhé minuty dělala jihlavským velké problémy a více práce měl v domácí brance nastoupivší Peschout. I s dvojnásobnou pomocí brankové konstrukce ale nakonec po celý zápas nedovolil soupeři dostat balonek za jeho záda a výraznou měrou tak pomohl svému celku k vítězství. Jako první se brankově prosadil až ve 25. minutě Střecha, který využil ideální pozice mezi kruhy po nahrávce Danka. Definitivní rozhodnutí pak přinesl úvod závěrečné části, během jejíž první minuty domácí dokázali hned dvakrát překonat brankáře Vsetína. Nejprve Smutný vyhraným vhazováním vybídl ke skórování navrátilce v jihlavském dresu Dlabaju, o 11 vteřin později v signalizované výhodě zakončil do odkryté klece Fiala. Poslední slovo v utkání si pak čtyři minuty před koncem vzal Gregor, který po přesném pasu Jobáka uzavřel skóre na stavu 4:0.

„Duel se Vsetínem byl z naší strany o poznání horší než proti Malenovicím. Hosté poctivě bránili a my měli velké problémy prosadit se proti jejich důrazné hře. Sami jsme navíc udělali spoustu chyb, které naštěstí soupeř nedokázal potrestat. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že nebudeme každého válcovat. Přesně takové zápasy můžeme čekat i v playoff,“ uzavřel Smutný.

SK Jihlava – TJ ACS Malenovice SV    4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 4:07 Danko (Píbil), 13:27 Píbil (Střecha), 18:56 Střecha (Smutný), 40:46 Střecha (Brázda) – 9:29 Skyba

Vyloučení: 3:2            Využití: 0:1                 Střely: 29:19

SK Jihlava – HBC Vsetín    4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 24:17 Střecha (Danko), 30:24 Dlabaj (Smutný), 30:35 Fiala (Danko, Jobák), 41:04 Gregor (Jobák, Fiala)

Vyloučení: 5:4             Využití: 1:0                Střely: 30:18

Sestava SK Toptrans: Humlíček (Štefl), proti Vsetínu Peschout – Gregor, Vávrů, Blaško, Dlabaja, Homola, Fučík, Došek – Smutný, Brázda, Jobák, Píbil, Střecha, Danko, Fiala, Javorka, Procházka