Novinky | SK Jihlava | Sportovní klub Jihlava, atletika, florbal, judo, karate
Zpět na přehled oddílů

09. 05. 2012

O dva krůčky blíže k vytouženému finále první ligy jsou po víkendových bojích hokejbalisté SK Toptrans Jihlava. V letním počasí dokázali dvakrát přetlačit Poličku, 4:1 a 4:3 na nájezdy, a v sérii hrané na tři vítězná utkání se ujali vedení 2:0. První květnový víkend tak budou mít na hřišti Poličky dvě možnosti k ukončení série.

Do semifinále proti Poličce nasadili jihlavští hokejbalisté téměř kompletní čtyři formace a od toho se odvíjelo tempo hry obou duelů. V sobotním zápase se domácí od prvních vteřin natlačili do útočného pásma a brankář Škoda musel okamžitě předvádět to nejlepší, co umí. Z první branky série se ale nakonec překvapivě radovali hosté. Krátce po skončení přesilové hry jihlavského celku se dostal za obranu Grubhoffer a i když napoprvé na Humlíčka nevyzrál, jeho opakovaná střela se štěstím za brankovou čárou skončila. Hosté, kteří vsadili vše na poctivou defenzivu s rychlými protiútoky, se ještě více zakopali na vlastní polovině, Jihlavané ale soustředěným tlakem nedávali jejich obraně vydechnout. Dlouhé minuty ale nemohli vyzrát na výborného Škodu. Jak však čas přibýval, Polička se stále častěji musela uchylovat k vyhozením na zakázané uvolnění a obráncům evidentně v horkém počasí ubývaly síly. Na branku hostů proudila střela za střelou, za brankovou čáru si našla cestu až ta z hole Nováka. Ten využil kombinace Javorky s Píbilem a v těsné blízkosti před Škodou se dokázal prosadit. Za další dvě minuty již Jihlava vedla. Deveri se individuální akcí prodral až mezi kruhy a zamířil bezchybně – 2:1.

Na začátku závěrečné třetiny dostali domácí další výhodu přesilové hry a rozdíl byl rázem dvoubrankový. Smutného střelu Škoda ještě vyrazit dokázal, na dorážku Digrina do prázdné branky již nárok neměl. Celek Poličky se i přes ztrátu rozhodně nepouštěl do bezhlavého útočení, stále spíše myslel na zadní vrátka a čekal pouze na chyby soupeře. Jihlavští si ale rozhodně nechtěli dobře rozehraný duel nechat utéct mezi prsty a svého soupeře nenechali ani na okamžik vydechnout. Definitivní rozhodnutí přinesl pět minut před koncem znovu Deveri, když v oslabení unikl obraně soupeře a tváři v tvář Škodovi chladnokrevně zakončil mezi jeho betony.

V druhém utkání v domácí brance Humlíčka vystřídal Peschout, na straně hostů Škodu nahradil Janco. Ten se stejně jako jeho kolega v předchozím utkání musel hodně ohánět, aby udržel domácí střelce na uzdě. Jihlavští totiž znovu vstoupili do utkání hodně aktivně, z úvodní branky se ale znovu neradovali. V 8. minutě Novák udělal chybu ve vlastním obranném pásmu a Grubhofferovi stačilo po nahrávce Tobiáše nastavit před odkrytou klecí svoji hůl. Vyrovnání si domácí schovali na samotný závěr první třetiny. Pět vteřin před prvním hvizdem v přesilové hře napřáhl Šerý a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu. Stejně jako v prvním utkání jihlavští svého soupeře do vlastního obranného pásma příliš nepouštěli, nejvážnější ohrožení pro Peschouta znamenaly přesilové hry. To Janco se i druhé třetině musel činit, aby udržel svůj tým ve hře. A stejně jako v první části se mu to dařilo takřka celou třetinu. Jenže v poslední minutě znovu kapituloval. Danko zavezl balonek za jeho branku a Střecha jej díky důrazu dopravil i za jeho záda – 2:1.

Když navíc po 68 vteřinách třetí části předvedli kombinaci na jeden dotek Smutný, Digrin, Třetina a zakončující Deveri, nikdo nepochyboval, že o vítězi je již rozhodnuto. Jenomže ve třetí části putovali domácí hráči hned pětkrát na trestnou lavici a nabídnutými příležitostmi Polička nepohrdla. Hned ve 33. minutě se prosadil do té doby jediný střelec hostů Grubhoffer a přiblížil svůj tým na dostřel. Jihlavští si sice znovu vypracovali několik dobrých příležitostí, na Janca už ale vyzrát nedokázali. A tak jako blesk z čistého nebe přišel trest. Dvě minuty před koncem Dlabaja nedokázal v oslabení dostat balonek z pásma a Schauer střelou pod víko vyrovnal.

Zápas se tak překvapivě dostal až do prodloužení. V něm už na hřišti existovalo jen jedno mužstvo, o čemž hovoří i poměr střel 13:3 pro domácí. Polička evidentně vše vsadila na penaltovou loterii a té se nakonec i dočkala. Za jihlavské se do branky postavil Humlíček a hostům skórovat nedovolil ani jednou. Na Jancovi si sice postupně vylámali zuby Deveri, Zelený, Smutný, Danko a Třetina, Digrin ale střelou na vyrážečku přeci jen rozhodl o vítězství domácích.

„Do obou zápasů jsme mohli postavit skoro kompletní čtyři lajny, což nám umožnilo hrát hodně aktivně. Snad kromě oslabení jsme soupeře do vážnějších šancí příliš nepouštěli, sami jsme ale nedokázali využít velkou řadu šancí. Tady musím vyseknout poklonu oboum brankářům soupeře, hodně nás potrápili. Naštěstí se nám oba zápasy nakonec podařilo zvládnout, což je momentálně nejdůležitější. Věřím, že sérii v Poličce ukončíme, rozhodně nás ale ještě nečeká nic snadného,“ ví moc dobře kapitán Jihlavy Romany Smutný.

SK Toptrans Jihlava – SK Kometa Polička           4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 25:14 Novák (Píbil, Javorka), 27:33 Deveri (Píbil) 32:16 Digrin (Smutný, Deveri), 39:59 Deveri (Třetina, Pekárek) – 3:41 Grubhoffer

Vyloučení: 6:9            Využití: 1:0                 V oslabení: 1:0                       Střely: 40:17

SK Toptrans Jihlava – SK Kometa Polička           4:3sn (1:1, 1:0, 1:2 – 1:0)

Branky: 14:55 Šerý (Digrin, Třetina), 29:00 Střecha (Danko), 31:08 Deveri (Třetina, Digrin), rozhodující nájezd Digrin – 7:59 Grubhoffer, 32:43 Grubhoffer, 42:23 Shauer

Vyloučení: 9:10 navíc Havlík (Pol) 10´OT                Využití: 3:2                 Střely: 48:30

Sestava SK Toptrans: první zápas a nájezdy Humlíček, druhý zápas Peschout – Šerý, Homola, Blaško, Gregor, Dlabaja, Zelený, Pekárek – Střecha, Danko, Píbil, Brázda, Smutný, Digrin, Třetina, Deveri, Vávrů, Javorka, Novák, Fiala