hokejbal

11. 05. 2012

Souboj dvou v playoff neporažených celků nabídne finále letošního ročníku východní části první ligy. Jihlavští hokejbalisté napodobili výsledek z druhého utkání a po vítězství 4:3 v prodloužení na půdě Poličky si zajistili postup do finále proti Malenovicím, které ve třech duelech přesvědčivě přehrály Hodonín.

První mečbol měli v sobotu k dispozici hokejbalisté Sk Toptrans Jihlava na půdě Poličky. Po dvou domácích výhrách nakonec dokázali zvítězit i na půdě soupeře a s Malenovicemi se utkají o právo ucházet se v baráži o postup do nejvyšší soutěže. Třetí semifinálový duel nezačal pro Jihlavany vůbec špatně. V prvních minutách kontrolovali balonek, a i když si nevytvořili vážnější příležitost, soupeře drželi daleko od své branky. Až vyloučení Píbila z 9. minuty dalo domácím šanci k ohrožení Humlíčka v hostující kleci. Z trestu neuběhla ani polovina a Polička vedla. Nahození Rokose ze vzduchu tečoval Štefka a Humlíček neměl sebemenší šanci reagovat. Jihlavští ale ještě do první sirény dokázali otočit. Výborný pohyb prvního útoku rezultoval v přihrávku Danka na zcela osamoceného Střechu a ten se z bezprostřední blízkosti nemýlil – 1:1. O dvě minuty později se pak stejná formace prosadila znovu. Podobně jako při brance Poličky Danko tečoval nahození Šerého a i Janco v brance domácích byl bezmocný.

Druhá třetina pak nabídla zcela odlišnou podívanou. Polička výrazně zvýšila svoji aktivitu a hosté nevěděli kam dřív skočit. I tak se ale dočkali důležité třetí branky. Rekonvalescent Došek převzal přihrávku Danka a střelou na bližší tyč nachytal Janca. Z dvoubrankového vedení se ale jihlavští dlouho neradovali. O minutu později domácí zužitkovali zmatek po buly v obranném pásmu soupeře a Grubhoffer si připsal čtvrtou semifinálovou branku. I ve zbytku druhé periody tahali hosté za kratší konec, brankář Humlíček ale za svá záda další balonek nepustil.

Ve třetí části pokračoval boj o každý centimetr asfaltové plochy. Ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit žádnou větší příležitost a čekalo se tak spíše na chybu soupeře. Krátce po polovině poslední části se nakonec domácí dočkali vyrovnání. Dvořák vyhrál buly přímo na hůl Štefky, jehož střela s pomocí tyče skončila až v síti. Zbytek základní doby ještě nabídl několik vzrušených debat mezi oběma celky, branky se ale početná divácká kulisa nedočkala. Utkání nakonec rozhodl „geniální“ trenérský tah jihlavské střídačky. Vávrů si prohodil místo s Digrinem a prvně jmenovaný se odvděčil postupovým gólem. Smutný po buly vydoloval balonek, posunul jej mezi kruhy a Vávrů střelou po zemi odstartoval vlnu nadšení v jihlavském týmu.

„Dnešní zápas byl stejně jako celá série hodně těžký. Polička rozhodně předvedla velmi kvalitní hru a dost nás potrápila. Naštěstí se nám podařilo rozhodující momenty zvládnout. Teď ale musíme zapomenout na dvě vyhrané série a soustředit se na finále. V něm nás čekají Malenovice, asi nejtěžší možný soupeř. Vždyť taky skončily na druhém místě a v playoff jsou zatím hodně suverénní. Naší výhodou musí být, že začínáme sérii doma. První dvě utkání budou asi klíčová a my je musíme zvládnout co nejlépe,“ je si vědom kapitán Jihlavy Roman Smutný.

Finálová série začíná již v sobotu 12.5. ve 14 hodin na jihlavské půdě, o den později se oba soupeři střetnou v pravé poledne.

SK Kometa Polička   - SK Toptrans Jihlava 3:4p (1:2, 1:1, 1:0 – 0:1)

Branky: 9:12 Štefka, 19:25 Grubhoffer, 38:03 Štefka – 10:53 Střecha (Danko, Píbil), 12:52 Danko (Šerý), 18:24 Došek (Danko), 46:54 Vávrů (Smutný)

Vyloučení: 2:3            Využití: 1:0                 Střely: 26:26

Sestava SK Toptrans: Humlíček (Peschout) – Šerý, Homola, Blaško, Gregor, Dlabaja, Zelený, Pekárek – Střecha, Danko, Píbil, Brázda, Smutný, Digrin, Vávrů, Javorka, Došek