hokejbal

29. 05. 2012

Hokejbalisté SK Toptrans Jihlava v pátém finálovém zápase sestřelili Malenovice vysoko 7:0 a po čtyřech letech znovu ovládli východní část první ligy. Společně s titulem si navíc vybojovali právo účasti v baráži o extraligu. V ní se s Karvinou a Kovem Praha utkají o dvě postupová místa.

Do rozhodujícího zápasu finálové série nastoupili Jihlavané i s dvojící čerstvých mistrů extraligy hokejbalu Michalem Křížem a Janem Bartejsem. Domácí toužili po zisku celkového prvenství a od úvodu utkání byli jednoznačně aktivnějším celkem. Hostující brankář sice dokázal přestát několik šancí soupeře, na Dlabajovu ránu z šesté minuty už ale nestačil. Tečovaná střela jihlavského obránce zapadla až za jeho záda a gólový účet utkání tak byl otevřen. Přesně o 60 vteřin později si početné domácí publikum mohlo brankovou radost zopakovat. Bartejs svým pohybem udělal průvan v obraně soupeře a jeho nabídka se přes Smutného i s pomocí šťastné teče dostala až za brankovou čáru. Hosté byli průběhem evidentně zaskočeni a jihlavskému celku nestačili. V 10. minutě navíc dostali další ránu. Deveri při hře 4 na 4 využil více prostoru na hrací ploše a krásnou individuální akci zakončil milimetrově přesnou střelou do růžku Ternovi branky. Malenovičtí se pokusili zkoncentrovat síly a vybrali si oddechový čas. Ani po něm se ale obraz hry příliš nezměnil. Brankář Humlíček v domácí kleci po celé utkání musel řešit hlavně střely ze střední vzdálenosti, do jeho blízkosti se hosté dostali pouze při vhazováních a přesilových hrách.

„První třetina byla pro zápas jednoznačně rozhodující. Povedlo se nám dát dva rychlé góly a to nám dodalo sebevědomí. Soupeř se sice snažil ještě s výsledkem něco udělat, my jsme ale podali jeden z nejlepších výkonů v obraně a Malenovice jsme drželi daleko od vlastní branky,“ byl s úvodem zápasu samozřejmě spokojený kapitán Jihlavy Roman Smutný.

I druhá část zápasu začala pro jihlavské nejlépe jak mohla. Už po 35 vteřinách Bartejs svým důrazem dokončil souhru s Vávrů a srazil hosty znovu do kolen. Ti sice nastoupili se zvýšeným úsilím, Humlíček ale veškeré pokusy bez problémů likvidoval. Zaměstnanějším mužem s maskou byl i nadále ten hostující. V druhé polovině prostřední patnáctiminutovky celek z Malenovic na dlouhé minuty zcela zaplnil svoji trestnou lavici, když svoji frustraci přetavil v několik nevybíravých zákroků. Jednu z nabídnutých výhod nakonec domácí dokázali potrestat, když se Šerý na modré čáře opřel do balonku a ten se zastavil až za bezmocným Ternou. Závěr třetiny ještě okořenila potyčka Deveriho se Smolkou, ani tady si ale hosté vítězství nepřipsali. Vedení 5:0 pro jihlavské se vzhledem k průběhu zdálo být dostatečné.

Na začátku posledních patnácti minut letošní prvoligové sezony si oba celky postupně zahrály přesilové hry, ani jeden z nich výhodu ale nedokázal přetavit v gólovou radost. Domácím to ale vadilo o mnoho méně. Pro Malenovice utíkal čas hodně rychle, aniž by si dokázaly vytvořit vážnější šance na zdramatizování konce zápasu. Ve 39. minutě tradičně aktivní   Bartejs vyzval ke skórování Vávrů a ten se v samostatném úniku trefil přesně mezi betony Terny. Gólový účet pak uzavřel o minutu později Střecha. Zbytek utkání se dohrál pouze z povinnosti a po závěrečném hvizdu mohly odstartovat mistrovské oslavy jihlavského celku.

Ty ale budou muset brzy skončit. Již v pátek totiž čeká na jihlavské mnohem důležitější bitva, baráž o extraligu. V pátek se nejprve střetnou s domácí Karvinou, která bude hájit příslušnost k nejvyšší soutěži, o den později pak vyzvou vítěze „české“ části první ligy, Kovo Praha.

„Sice jsme zase po letech konečně dosáhli na vítězství v první lize, naším jasným cílem je ale postup do extraligy. Bez něj je celá předchozí práce zapomenuta. V Karviné nás ale nečeká nic lehkého. Jak Karviná, tak Kovo Praha mají určitě kvalitní celky, my se ale nemáme čeho bát. Pokud podáme výkon jako dnes, věřím, že v našich silách je vrátit do Jihlavy po dlouhých letech nejvyšší soutěž,“ burcuje před vrcholem sezony Smutný.

SK Toptrans Jihlava – TJ ACS Malenovice SV        7:0 (3:0, 2:0, 2:0)

Branky: 5:05 Dlabaja (Danko, Střecha), 6:05 Smutný (Bartejs), 9:20 Deveri, 15:35 Bartejs (Vávrů), 27:28 Šerý (Třetina, Danko), 38:44 Vávrů (Bartejs, Gregor), 39:53 Střecha (Danko)

Vyloučení: 9:16                  Využití: 2:0                  Střely: 45:27

Sestava SK Toptrans: Humlíček (Peschout) – Šerý, Homola, Blaško, Gregor, Dlabaja, Zelený, Pekárek, Došek, Kříž – Střecha, Danko, Píbil, Vávrů, Třetina, Bartejs, Brázda, Smutný, Jobák, Deveri, Javorka