HOKEJBAL

06. 06. 2012

Konečně. Hráči a příznivci hokejbalistů SK Toptrans Jihlava si mohou po pěti letech oddechnout. V baráži o extraligu totiž celek z Vysočiny po prohře s domácí Karvinou dokázal vysoko porazit vítěze západní části první ligy KOVO Praha a zajistil si tak účast v elitní soutěži pro příští ročník. Tam se vrací poprvé od sestupu z roku 2007.

Nevlídné deštivé počasí přivítalo jihlavské hokejbalisty v Karviné, kde se v páteční podvečer střetli s domácím celkem. Ten skončil v extralize na předposledním místě a musel tak hájit svoji příslušnost k nejvyšší soutěži v baráži. Těsně před začátkem zápasu se z oblohy začaly spouštět provazce vody a oba celky se musely vyrovnávat s obtížnými podmínkami. V úvodu se to lépe podařilo hostům. Jihlavští aktivním napadáním nedávali domácím hráčům čas na rozehrávku a výsledkem bylo několik dobrých šancí na hostující straně. Brankář Vašek v kleci Karviné ale ukázal svoje kvality a nedovolil vítězi první ligy skórovat. V polovině první třetiny muselo být utkání pro silný déšť poprvé přerušeno. Pauza prospěla jednoznačně domácím. Po opětovném zahájení hry se na hřiště vrátila jiná Karviná a i jihlavský brankář Humlíček musel začít předvádět svoje kouzla. Ve 13. minutě už byl ale i on krátký na rychlou střelu Řehuřka z otočky.

Druhou ránu zasadil hostům hned po 55 vteřinách druhé části Konečný, když v přesilové hře se štěstím doklepl balonek za brankovou čáru. Domácí se získaným náskokem uklidnili a začaly svého soupeře přehrávat. I tak ale jihlavští pokračovali v sympatickém výkonu, bohužel však bez gólového efektu. Hra pokračovala bez výraznějších šancí, k vidění byl spíše urputný hokejbal plný osobních soubojů. Ve 33. minutě se Karviná prosadila potřetí. Wróbel utekl jihlavské obraně a tváří v tvář Humlíčkovi předvedl precizní blafák mezi betony. Vrátit do utkání se mohli hosté díky následné přesilové hře i tou se ale spíše protrápili. Závěrečný hvizd tak znamenal pro jihlavské jediné, k jistotě postupu je potřeba následující den porazit pražské KOVO alespoň o 4 branky.

Souboj vítězů svých částí první ligy odstartoval z obou stran hodně opatrně. Jihlavští hráli o všechno a tak s povděkem přivítali dvě po sobě následující přesilové hry v samotném úvodu. Bohužel trápení z přesilových her z playoff pokračovalo a i přes několik slibných šancí se dostat balonek za brankovou čáru nepodařilo. Pražský celek se ihned po skončení oslabení pustil do útočné třetiny, Humlíček ale několika jistými zákroky nedal hostujícím útočníkům šanci. Ve 12. minutě mohli poprvé zajásat fanoušci Jihlavy, kteří přijeli podpořit svůj celek i do Slezska. Střecha vybojoval balonek za brankou Zelenky, předložil jej osamocenému Dankovi a ten nemohl jinak než otevřít skóre. Na druhé straně krátce na to zahrozili i hosté, i přes dvě velké šance se stav neměnil. Minutu a půl před koncem první třetiny už  ale ano. Hostující obraně unikl znovu Střecha a překrásnou ranou vymetl šibenici Zelenkovi branky. Pražané ale přispěchali ještě do první sirény z odpovědí. Pouhé tři vteřiny před koncem se míček odrazil na hůl Hrušky, který do prázdné branky nezaváhal.

První polovina druhé části nabídla řadu vyloučení a většinu času se hrálo 4 na 4. Většího prostoru nedokázal ani jeden z týmů využít a z vedení tak stále mohli těšit hráči z Jihlavy. KOVO se sice snažilo o vyrovnání, přes dobře pracující defenzivu soupeře se ale prosazovalo jen těžko. Ve střehu navíc musel být brankář Zelenka, na kterého mířily rychlé protiútoky jihlavského celku. Když už se oba týmy pomalu chystaly do kabin, udeřili jihlavští potřetí. Smutný po buly posunul míček na Bartejse a ten střelou pod břevno navýšil náskok svého týmu. Před závěrečnou třetinou tak jihlavským chyběly dvě branky k jistotě postupu do extraligy. První z nich mohl hned v úvodu přidat aktivní Střecha, balonek ale za ležícího Zelenku nepropasíroval. Dlouho ale smutnit nemusel. Vávrů totiž přihrál volnému Třetinovi a ten tvrdou střelou přiblížil Jihlavu ještě blíže nejvyšší soutěži. Hosté byli průběhem evidentně otřeseni a i přes veškerou snahu se kontaktní branky nedočkali. Ve 38. minutě navíc Bartejs podruhé v zápase překonal Zelenku a o osudu utkání bylo definitivně rozhodnuto. O dvě minuty později ještě Jobák dorazil míček po střele Třetiny do tyče a po závěrečném hvizdu tak mohly propuknout zasloužené oslavy postupu do extraligy.

„Jsem rád, že se nám to konečně povedlo. Po dlouhých letech v první lize už nám pomalu začínala docházet motivace. Odehráli jsme každou sezonu velké množství zápasů, ale vždy   nakonec chyběl poslední krok.. Proti Karviné jsme bohužel i přes dobrý vstup do zápasu branku nedokázali dát a pak se ukázala zkušenost domácích. Ale už když jsme sem jeli, tušili jsme, že cesta nejspíše povede přes KOVO. Zápas byl hodně vyrovnaný a rozhodla naše efektivita v zakončení. Naštěstí nám to tam napadalo a nemuseli jsme tak ani čekat na výsledek posledního zápasu. Poděkovat musím všem hráčům. Nemá cenu někoho vyzdvihovat, snad jen Tomáše Humlíčka. Předvedl tady další dva výborné výkony. Taky musím poděkovat fanouškům, kteří s námi vyráželi celou sezonu a přijeli samozřejmě i sem. Teď to půjdeme pořádně oslavit, pak ale budeme muset řešit, co bude příští sezonu. Bude potřeba vyřídit spoustu organizačních věcí, tím se ale teď rozhodně zabývat nebudeme,“ zhodnotil úspěšný konec sezony šťastný kapitán Roman Smutný.

HbK INTEVO Karviná - SK Toptrans Jihlava 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 12:32 Řehuřek (Novotný), 15:55 Konečný (Kurz), 32:31 Wróbel (Konečný)
Střely: 21:16               Vyloučení: 5:5               Využití: 1:0

SK Jihlava - TJ KOVO Praha 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)

Branky: 11:47 Danko (Píbil, Střecha), 13:26 Střecha (Píbil), 28:13 Bartejs (Smutný), 33:22 Třetina (Jobák), 38:10 Bartejs (Smutný), 40:07 Jobák (Třetina) - 14:57 Hruška (Kovařík, Štěpánik).
Střely: 20:28               Vyloučení: 6:8             Využití: 1:1

Sestava SK Toptrans: Humlíček (Štefl) - Dlabaja, Pekárek, Došek, Gregor, Zelený, Kříž Homola – Střecha, Danko, Píbil, Vávrů, Třetina, Bartejs, Brázda, Smutný, Jobák