hokejbal

27. 08. 2012

Dlouhých pět let trvalo čekání jihlavských hráčů na další extraligový start. V obnovené premiéře v nejvyšší soutěži se poslední srpnový víkend představili na půdě loňského vicemistra, Kert Parku Praha. I přes sympatický výkon nakonec odjeli poraženi 5:0 a na první body si musí minimálně týden počkat.

V horkém sobotním podvečeru se na pražském sídlišti Lužiny představil nováček z Jihlavy a téměř nikdo nepochyboval, že pro domácí bude snadným soustem. Pražané také na svého soupeře vlétli od úvodní vteřiny a díky aktivnímu pohybu v útočném pásmu si vytvářeli množství střeleckých příležitostí. Až do desáté minuty se ale veškeré pokusy tříštily o bezchybného Humlíčka v jihlavské brance. Pět minut před koncem první části se domácí vedoucí branky přeci jen dočkali. Nedůraz obrany před brankovištěm využil Hradecký, který krátce po skončení přesilové hry dorážkou dotlačil míček až za brankovou čáru. Trestná lavice ani nestačila vychladnout a už na ni putoval další jihlavský hráč. Paradoxně právě v oslabení si ale jihlavští vypracovali svoji první velkou šanci. Danko vystihl domácí rozehru, poslal Střechu do samostatného úniku, ale střela z hole jihlavského hráče se zastavila o horní tyč Gerlichovy branky. A ke slovu se tak dostalo otřepané nedáš dostaneš. Jiří Kruček zůstal trestuhodně osamocený mezi kruhy a trefil přesně – 2:0. Ještě do první přestávky si jihlavští vypracovali svoji druhou velkou šanci. V přesilové hře našel Javorka hůl osamoceného Jobáka, ten ale míček do branky nenasměroval. Po první třetině tak favorit vedl o dvě branky.

„V první třetině jsme tak trochu platili nováčkovskou daň. Hlavně na začátku jsme byli zbytečně nervózní a soupeř nás prakticky nepustil za půlku. Postupně jsme se ale oklepali a je jen škoda, že se nám nepodařilo vstřelit alespoň jeden gól,“ litoval zmařených šancí kapitán Jihlavy Roman Smutný.

Prostřední část hry nabídla vyrovnanější podívanou, prosadit se ale dokázali znovu pouze hráči Kert Parku. V první šanci se sice ocitl hostující Píbil, po krásné kombinační akci se Střechou a Dankem ale zakončit nedokázal. Znovu tak udeřilo na druhé straně. Během 46 vteřin se dvakrát mezi střelce zapsal Führich a definitivně tak rozhodl o třech bodech pro svůj celek. Jihlavští se nadále snažili o vstřelení prvního extraligového gólu v sezoně, i s trochou smůlu se jim ale míček za Gerlicha dostat nedařilo. Po další střele aktivního Střechy míček znovu poskakoval po konstrukci branky domácích, nakonec ale za brankovou čárou neskončil. Podobný obrázek nabídlo i dějství poslední. Jihlavští se tlačili před branku Pražanů, v zakončení jim ale stále chyběl potřebný klid. Domácí si zkušeně hlídali svůj náskok a trpělivě čekali na své šance. Ve 37. minutě se jednu z nich využil Martin Kruček  a upravil na konečných 5:0.

„Od druhé třetiny jsme myslím byli Kert Parku prakticky vyrovnaným soupeřem, znovu se ale ukázala naše největší slabina, zakončení. Domácí ale ukázali, proč byli loni na druhém místě. Jejich pohyb v útočném pásmu nám dělal velké problémy, ale to se dalo tak trochu čekat. Vždyť jsme neodehráli ani jedno přípravné utkání. Každopádně jsme si potvrdili jak velký je rozdíl mezi první ligou a extraligou a víme na čem ještě zapracovat. Určitě ale v naší hře bylo i dost pozitiv a na ty musíme navázat,“ zhodnotil na závěr Smutný.

Další šanci na zisk prvních bodů budou mít jihlavští následující sobotu, kdy se představí na půdě ambiciózních Pardubic, které v prvním kole přehráli Karvinou 3:2.