HOKEJBAL

12. 09. 2012

Čtyři kola. Tak dlouho si museli hráči a příznivci jihlavského hokejbalu počkat na první extraligové body. V rámci třetího kola sice nejprve přišla porážka 5:1 od úřadujícího mistra z Vlašimi, o den později ale výhra 4:1 s Jindřichovým Hradcem znamenala tři body. Díky nim se navíc jihlavští poprvé odlepili ze dna tabulky.

Zápas proti Vlašimi byl pro obě strany velmi pikantní. V dresu Vlašimi totiž působí Michal Kříž a Jan Bartejs, oba odchovanci celku z Vysočiny. V kádru Středočechů se navíc v předchozích sezónách představila i další řada jihlavských hráčů. Začátek zápasu patřil favoritovi. I když se domácí snažili, nebezpečněji působili hosté. V první šanci se hned ve druhé minutě objevil Juráček, Humlíčka ale nepřekonal. Extraligový nováček z Jihlavy se prezentoval bojovným výkonem a trpělivým čekáním na rychlé protiútoky. Bohužel žádný z nich se dlouhou dobu nedařilo domácím využít. Stejně tak se ale dařilo i hostům, kteří naráželi na výborného Humlíčka. A nebýt nekoncentrovanosti na konci druhé třetiny, kdoví, jak by se utkání vyvíjelo. V její předposlední minutě se totiž vlašimští mohli radovat hned dvakrát. Nejprve Kieler dorazil Šindelářovu střelu, druhý jmenovaný se pak sám dočkal o 20 vteřin později po krásné přihrávce Topolánka.

I když se jihlavští ve třetí části snažili, na zdramatizování zápasu to nestačilo. Ve 34. minutě svým tradičním způsobem utekl domácí obraně Bartejs a střelou o tyč nedal Humlíčkovi šanci. Ani ne o dvě minuty později zvýšil na rozdíl čtyř branek Blažek a bylo definitivně rozhodnuto. Jihlavané se sice v minutě 38. radovali z branky, rozhodčí ale předčasně přerušili hru a tak nemohla být uznána. I přesto se čestný úspěch dostavil. Střecha předvedl raketové zrychlení a zakončením mezi betony zaznamenal svůj první extraligový gól. V poslední minutě pak dal definitivní podobu výsledku Topolánek zakončující přesně pod horní tyč domácí branky.

Po třech zápasech bez bodu tak jihlavští stále figurovali na samém chvostu tabulky a proti Jindřichovu Hradci museli bezpodmínečně bodovat. „Sice jsme zatím neměli žádný bod, na druhou stranu na začátku jsme neměli zrovna příznivý los. Vždyť jsme hráli s oběma loňskými finalisty. Jakýkoliv bod by byl vlastně spíše bonus, sezona pro nás de facto začínala tímhle zápasem,“ nebyl před zápasem až tak skeptický domácí kapitán Roman Smutný. A jeho slovům odpovídal i vstup Jihlavanů do zápasu. Od první minuty se na svého soupeře vrhnuli velmi aktivně a Janák v brance Jindřichova Hradce byl zaměstnanějším mužem v masce. V největší šanci prvních deseti minut se ocitl po přiťuknutí Smutného Střecha, do zakončení se ale nakonec nedostal. Stejná dvojice si spolupráci zopakovala o chvíli později, tentokráte již s gólovým razítkem. V přesilové hře Smutný narýsoval krásnou křížnou přihrávku a Střecha nedal Janákovi šanci - 1:0. Obrovskou šanci na zvýšení navíc dostali domácí na přelomu první a druhé třetiny. Téměř dvouminutová přesilová hra 5 na 3 ale nelze nazvat jinak než tragická. „Tady se mohl lámat chleba. Snažili jsme se na přesilovku v kabině zkoncentrovat, bohužel jsme se v podstatě ani nedostali do zakončení. Můžeme tak být rádi, že nás za to soupeř nepotrestal,“ uvědomuje si střelec první branky Střecha.

To však byla jedna z mála kaněk druhé třetiny z pohledu Jihlavy. Prostřední část totiž její hráči jednoznačně ovládli a hosté mohli být rádi, že po jejím skončení svítilo na světelné tabuli skóre pouze 3:1. Hned ve třetí minutě Smutný zužitkoval dobrou práci Jobáka za brankou a dotlačil míček až za brankovou čáru. Domácí publikum ještě ani nepřestalo slavit druhou branku a málem se mohlo radovat potřetí. Danko ale v ideální šanci na Janáka nevyzrál. Celek z Vysočiny nepolevoval a hosté nevěděli kam dřív skočit. Ve 23. minutě sice nejprve Matějka vyprášil betony Janáka, Jobák o chvíli později ani netrefil zařízení, ale Smutný si odražený balonek našel a vrátil jej bleskově za záda brankáře Hradce. Domácí kapitán navíc o chvíli později mohl zkompletovat hattrick, po jeho pokusu ale míček projel mezi betony Janáka a zamířil těsně vedle tyčky do rohu. Zřejmě vinou nekoncentrovanosti po povedené třetině domácí v poslední minutě nechali zakončit Čapka a ten střelou nad ramenou Humlíčka vykřesal hostům naději.

Závěrečné dějství pak spíše než pohledný hokejbal nabídlo velkou bitvu. Hosté se snažili zvrátit výsledek zvýšením tvrdosti, výsledkem ale bylo pouze několik náznaků drobných potyček. Utkání se bez větších šancí chýlilo ke svému závěru a čas pro domácí příjemně rychle plynul. Pět minut před koncem si navíc za nemístné poznámky vůči rozhodčím vykoledoval jindřichohradecký Šperl trest ve hře a i když nabídnutou pětiminutovou přesilovou hru zkrátil svým faulem Javorka, o vítězi bylo rozhodnuto. Definitivní pojistku ještě přidal při powerplay hostů Danko a odstartoval tak oslavy prvních extraligových bodů.

Na všechny týmy nyní čeká čtrnáctidenní reprezentační přestávka, po níž se jihlavští představí 29.9. opět doma proti Kladnu, o den později pak budou hostit Plzeň.

SK Toptrans Jihlava - HBT Vlašim 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)

Branky a asistence: 39:16 Střecha - 19:25 Kieler (Šindelář, Juráček), 19:49 Šindelář (Topolánek, Janáček), 33:40 Bartejs (Dušek, Střeska), 35:27 Blažek (Šindelář) 44:08 Topolánek (Juráček),
Střely: 20:36, vyloučení: 5:4, využití: 0:1, diváků: 82, rozhodčí: Kettner, Záhora

SK Toptrans Jihlava - TJ HBC Olymp Jindřichův Hradec 4:1 (1:0,2:1,1:0)

Branky a asistence: 11:52 Střechy (Smutný, Danko) PP, 17:13 Smutný (Jobák) PP, 22:20 Smutný (Jobák), 44:54 Danko (Střecha) EN/PP - 29:17 Čapek (Matějka, Maryška)
Střely: 33:24, vyloučení: 5:11, využití přesilovek: 3:0, diváků: 61, rozhodčí: Kettner,

Záhora

Sestava SK Toptrans: Humlíček (Štefl) – Blaško, Homola, Šmíd, Vávrů, Dlabaja, Jakoubek – Střecha, Danko, Píbil, Smutný, Jobák, Brázda, Javorka, Fiala, Matějka