Hokejbal

13. 03. 2013

Po více než třech měsících se hráči a příznivci jihlavského SK Toptrans dočkali pokračování letošního ročníku extraligy hokejbalu. A ani jedni z nich si nemohli přát lepší začátek. Po sobotní výhře 4:2 nad Mostem si jihlavští poradili poměrem 2:0 i s Ústím nad Labem. Na svého nedělního soupeře se tak navíc bodově dotáhli i v tabulce a v závěrečných dvou kolech tak mohou stále reálně pomýšlet na umístění v první čtyřce.

První soupeřem jarní části soutěže byl pro jihlavské celek z Mostu. Ten ve snaze vyhnout se baráži potřebuje získávat každý bod a dal se tak očekávat tuhý souboj. To se potvrdilo hned od samotného začátku. Hosté vyrukovali s aktivní a velmi důraznou hrou a v sedmé minutě se zaslouženě dostali do vedení. Málek využil chyby v rozehrávce a při vlastním oslabení střelou k tyči překonal Humlíčka v domácí brance. Jihlavané ale přispěchali s rychlou odpovědí. Ještě v té samé přesilové hře využil důrazu Matějky Průcha a srovnal na 1:1. Do první pauzy se pak domácím povedlo utkání převrátit na svoji stranu. V další početní výhodě si Jobák vyběhl z rohu a střelou nad lapačku překvapil brankáře Bréma. Velkou příležitost na srovnání dostali mostečtí takřka vzápětí, dlouhou přesilovou hru 5 na 3 ale využít nedokázali. Velkou zásluhu na tom nese hlavně brankář Humlíček, který bezchybně pokryl všechny nebezpečné střely soupeře.

Hosté v úvodu druhé části i díky přesilovým hrám zatlačili jihlavské před jejich branku, za brankovou čáru se ale žádný z jejich pokusů nedostal. A tak opět platilo otřepané nedáš dostaneš. Jihlavští ve 20. minutě po pouhých jedenácti vteřinách zužitkovali další přesilovou hru a odskočili svému soupeři na rozdíl dvou branek. Šťastným střelcem byl domácí kapitán Smutný, který protlačil míček až za Bréma. Hosté se ze tří inkasovaných branek v oslabení nepoučili a o dvě minuty později nabídli jihlavským další početní výhodu. V ní dokázal Jobák tečovat střelu Šmída a navýšil tak již na 4:1. Hosté se snažili o rychlé snížení, naráželi ale na výborného Humlíčka. Až ve 27. minutě byl i on krátký na přesilovkou ránu Kypeta. Závěrečná třetina nabídla nervózní podívanou a šest vyloučených hráčů na každé straně. Most se sice snažil s utkáním ještě něco udělat, jihlavští si ale vedení zkušeně hlídali. Šanci na zkompletování hattricku měl naopak na druhé straně aktivní Jobák, přihrávku Smutného ale mezi tři tyče nenasměroval. Výsledek 4:2 tak pro jihlavské znamenal definitivní jistotu účasti v plaoyff.

Nedělní zápas s Ústím nad Labem nabídl pikantní souboj. V případě úspěchu by se totiž domácí na svého soupeře bodově dotáhnuli. ‚Navíc je veliká šance, že právě s Ústím se můžeme střetnout v prvním kole playoff. Z tohoto hlediska byl pro nás zápas hodně důležitý,“ prozradil vedoucí mužstva David Štefl. Začátek utkání tak nabídl hodně opatrnou partii, střelecky o něco aktivnější ale byli přeci jen zkušenější hosté. Stejně jako o den dříve ale veškeré šance končili v náručí Humlíčka. V 10. minutě se poprvé vážněji osmělili i domácí a po rychlé kombinaci Střechy s Třetinou se druhý jmenovaný prosadil baseballovým zakončením. Ani ne o minutu později navíc nabídli hosté jihlavským přesilovou hru a domácí ukázali, v čem byla o tomto víkendu jejich síla. Jobák převzal přihrávku od Třetiny a utěšenou ranou pod víko nedal Bandovi příliš šancí zasáhnout.

V podobném duchu pokračovala hra i v druhém dějství. Ústečtí ještě zvýšili aktivitu a byli častěji nastěhování před brankou domácích. V ní ale nadále kraloval výborný Humlíček. Jihlavští si na své velké šance počkali až na samotný závěr třetiny. V početní výhodě nabídl Smutný Brázdovi pozici, která snad ani nešla zahodit, stav se ale neměnil. A tak když ani ve třetí části hosté nedokázali najít recept na Humlíčka, radovali se domácí z vítězství 2:0. „Za nulu jsem rád, konečně to vyšlo! Hráli jsme hodně v oslabení, ale naštěstí e nám to podařilo ustát. Určitě chceme zabojovat o první čtyřku, přeci jen začít play-off doma by bylo skvělé, ale to musíme potvrdit v závěrečných dvou duelech venku,“ zhodnotil utkání jeden z hrdinů víkendu brankář Tomáš Humlíček. Poslední dvě utkání čekají jihlavské na půdě Hradce Králové a Letohradu.