hokejbal

20. 03. 2013

Na půdě čtvrtého Ústí nad Labem začne pouť jihlavských hokejbalistů letošním playoff extraligy. Po prohře 5:3 v Hradci Králové o tom rozhodla vysoká výhra 9:0 na půdě Letohradu. První čtvrtfinálový duel je na programu na severu Čech již v sobotu 23.března od 15 hodin.

Důležitý zápas v souboji o co nejlepší umístění po základní části čekal jihlavské na hřišti šestého Hradce Králové. Za domácí celek nastoupila trojice posil z Letohradu a zejména útočník Lux se výrazně podepsal pod výsledek střetnutí. Právě on totiž v páté minutě zblízka překonal Humlíčka a otevřel účet gólově bohaté první třetiny. Ani ne o půl minuty později přispěchal s rychlou odpovědí Vávrů, který po buly přesnou ranou prostřelil Šimaru v domácí brance. Hradečtí byli od úvodu aktivnějším celkem, vedení ale na stranu Jihlavy strhl v 8. minutě Danko. Po spolupráci s Třetinou se ocitl osamocený před domácí brankou a kličkou do backhandu nedal Šimarovi šanci. Do kabin se ale šlo za vyrovnaného stavu. Tři minuty před jejím koncem se podruhé v zápase dokázal zblízka prosadit Lux.

I ve druhé třetině byl k vidění atraktivní dynamický hokejbal plný šancí. Domácí byli nadále o něco lepším celkem, prosadit se ale během prostřední části nedokázali. A do vedení se tak opět dostali hosté. Ve 21. minutě předvedla ukázkovou přesilovkovou kombinaci trojice Třetina, Jobák a zakončující Střecha. Co se ale hradeckým nepovedlo ve třetině druhé, vynahradili si bohatě v té závěrečné. Již po devatenácti vteřinách nahodil Bacovský míček směrem na Humlíčka a obránce Homola si ho nešťastně srazil do vlastní klece. Vyrovnaný stav ale dlouho nevydržel. Ve 34. minutě využil chybného střídání Jihlavy Novák, který tváří v tvář jihlavskému brankáři prodal všechny své zkušenosti. Hra se přelévala ze strany na stranu a jihlavští si vytvořili několik dobrých příležitostí na srovnání. Zejména při dvou přesilových hrách ke konci utkání musel Šimara vytáhnout několik podařených zákroků, aby hosté znovu nedorovnali stav. Při závěrečné powerplay ale nakonec Lux zkompletoval svůj hattrick a stanovil tak konečné skóre na 5:3 pro Hradec Králové.

„Před třetí třetinou jsme se řekli, že musíme co nejdéle vydržet bez gólu, bohužel hned v prvním střídání jsme inkasovali. I když se pak soupeř dostal do vedení, několik dobrých šancí na srovnání jsme si vypracovali, bohužel žádnou jsme nedokázali proměnit. I tak jsme ale odehráli dobré utkání, domácí ale potvrdili ve třetí části svoji kvalitu,“ hodnotil kapitán Jihlavy Roman Smutný.

Po sobotní porážce tak před jihlavskými hokejbalisty byl jednoznačný úkol. K udržení alespoň páté příčky bodovat v Letohradu. Domácí sice měli ještě teoretickou šanci na playoff, své ambice ale prezentovali postavením velkého množství dorostenců. Úvod zápasu patřil hostům. Již ve druhé minutě se své premiérové trefy v áčku dočkal Petr Trávník, který dotlačil míček za záda Janouška. Jihlavští i nadále měli balonek častěji v držení, oba celky ale servírovali velmi dietní podívanou. Minuty ubíhaly bez vážnějších příležitostí a druhé branky se hosté dočkali až před koncem prostřední třetiny. Brázda našel osamoceného Smutného a ten potvrdil roli střelce. Asi nikdo z přítomných si pak dokázal představit, jaká kanonáda bude k vidění v závěrečné části. Tu začal ve 33. minutě šťastnou trefou Jobák, když balonek odrazil o jednoho z bránících hráčů. O chvíli později zaznamenal svoji 21. branku kapitán jihlavských Smutný, čímž si zajistil korunu střelců pro letošní extraligový ročník. Během závěrečné desetiminutovky se ještě dokázal dvakrát prosadit Třetina, po jedné brance pak přidali Střecha, Danko a Javorka. Skóre se tak nakonec zastavilo na stavu 9:0 pro hosty, což mimo jiné znamenalo druhou nulu v sezoně pro brankáře Humlíčka.

„Vzhledem k tomu, že Letohrad již měl pouze teoretickou šanci na playoff, utkání nemělo od začátku takřka žádný náboj. My jsme se bohužel soupeřově hře přizpůsobili a první dvě třetiny byli z naší strany tragické. Ke konci zápasu jsme si alespoň trochu spravili chuť, pro nás ale byli důležité hlavně body. Díky nim jsme skončili na páté příčce a čeká nás Ústí nad Labem. To se dlouhé roky pohybuje na špičce tabulky, takže nás rozhodně nečeká nic jednoduchého. My se pokusíme na zápasy co nejlépe připravit a uvidíme, na co to bude stačit. Jedno vítězství na severu Čech by bylo super,“ přeje si před startem čtvrtfinále Smutný.