hokejbal

27. 03. 2013

Hokejbalová extraliga vstoupila do své závěrečné fáze a ve čtvrtfinále se na půdě Ústí nad Labem představil i celek SK Toptrans Jihlava. Na severu Čech odehrál dvě dobrá utkání a zaslouženě si domů veze vyrovnaný stav 1:1 na zápasy. Po sobotní prohře v prodloužení dokázal tým z Vysočiny vyhrát 5:3 a nyní má k dispozici dvě domácí utkání.

Papírově nejvyrovnanější čtvrtfinálová série mezi čtvrtým Ústím nad Labem a pátým SK Toptrans Jihlava odstartovala sobotu popoledni na severu Čech. Lepší vstup do zápasu předvedli domácí, kteří se na prvních pět minut nastěhovali před Humlíčka. Ten si ale se všemi střelami poradil a umožnil tak svému týmu jít do vedení. Hned v první přesilové hře totiž zafungovala spolupráce mezi Smutným a Střechou, pro kterého již nebyl problém dopravit míček do odkryté klece. Vedení jihlavských ale mělo jepičí život. Hned po vhazování se za brankou Humlíčka uvolnil Poláček a překvapivou přízemní střelou vyrovnal. Hra se přelévala ze strany na stranu a oba brankáři museli být i nadále v nejvyšší pohotovosti. Ve 12. minutě již byl ale ten jihlavský krátký na ránu Růžičky bezprostředně po buly – 2:1. Ještě před přestávkou měl vyrovnání na své holi Třetina, v oslabení ale Hrušku v domácí brance nepřekonal.

Ve stejném duchu se pokračovalo i ve druhé části. Hra se přelévala ze strany na stranu a k vidění byla řada osobních soubojů. O něco aktivněji v prostředním dějství ale tentokráte působili hosté z Jihlavy. Největší šance na vyrovnání si připravili ve vlastním oslabení na rozmezí 22. a 23. minuty. Nejprve ale tváří v tvář Hruškovi neuspěl Smutný a ani dvě dobré příležitosti Javorky za brankovou čárou neskončily. A když na druhé straně v poslední chvíli Homola zmařil velkou šanci Soukupa, šlo se do kabin za totožného stavu jako po první části, tedy 2:1 pro domácí. Jihlavští ve třetí části ve snaze minimálně vyrovnat vrhnuli všechny síly do útoku a častěji se hrálo v obranné třetině Ústí. Dlouho si však žádný z pokusů cestu za záda brankáře Hrušky ne a ne najít. Až ve 39. minutě Blaško nahodil míček směrem na branku a ten s přispěním teče doputoval až za brankovou čáru. Ani ne o dvě minuty později měl rozhodnutí na své hokejce domácí Soukup, stopku jeho šanci ale vystavila precizní lapačka Humlíčka. Stejně jako v základní části tak ani toto utkání na severu Čech po čtyřiceti pěti minutách nemělo vítěze. Prodloužení ale nakonec trvalo jen 90 vteřin. Zápotocký nohou tečoval nahození jednoho ze svých spoluhráčů a šťastnou trefou tak rozhodl o vítězi prvního utkání. „Začátek zápasu vyšel lépe Ústí, ale s tím jsme počítali. Navíc jen co jsme přestáli tlak, šli jsme do vedení. Bohužel soupeř hodně rychle vyrovnal. To se nám nesmí v playoff stávat. Po zbytek zápasu bych ale řekl, že jsme byli lepším týmem, bohužel v prodloužení se misky vah definitivně naklonili na domácí stranu. Rozhodně ale máme na co navazovat. Pokud zítra předvedeme podobný výkon, věříme, že zde uspějeme,“ zhodnotil duel autor první jihlavské trefy Jan Střecha.

A jeho slova se nakonec potvrdila na sto procent. I když vítězství se nerodilo vůbec lehce. Hned po 53 vteřinách se znovu projevila největší jihlavská slabost, vhazování, a Adam propálil vše, co mu stálo v cestě. Hosté ale v žádném případě nesložili zbraně a hnali se za vyrovnáním. Toho se nakonec dočkali v minutě desáté, kdy znovu vyšla spolupráce Střechy se Smutným. Do kabin šli nakonec jihlavští ještě spokojenější. Jobák se tlačil před branku Bandy a jeho dobré práce nakonec dokázal využít dorážející Smutný. V úvodu druhé třetiny dostali domácí velkou šanci na vyrovnání. Prvních 7 minut totiž strávili s výhodou jednoho muže v poli. Defenziva jihlavských v čele s Humlíčkem ale ústeckým bez větších problémů odolala. A jen co se jihlavští vymanili z tlaku soupeře, dokázali udeřit. Vteřinu po vypršení trestu domácího Plachého se po další nahrávce Smutného prosadil podruhé v zápase Střecha. Domácí ale dostali od rozhodčích další šanci vrátit se do zápasu. Přesilovou hru 5 na 3 nakonec dokázal využít Štěpánek a vrátil tak svůj celek znovu na dostřel. I tak ale byli po dvou třetinách blíže vítězství hosté z Vysočiny.

I závěrečná patnáctiminutovka nabídla řadu vyloučení a domácí nakonec jedno z nich dokázali potrestat. Ve 37. minutě se před Humlíčkem znovu nejlépe zorientoval Štěpánek a srovnal na 3:3. Minuty ubíhaly a zdálo se, že utkání znovu míří do prodloužení. To ale nakonec odmítl hostující kapitán Smutný. Ve 43. minutě znovu krátce po skončení přesilové hry si našel místo před brankou Bandy a míček nakonec dostal až za jeho záda. Domácí ještě zkusili vyrovnat v powerplay, branka Třetiny do prázdné branky ale definitivně určila skóre po prvním víkendu 1:1 na zápasy. „My jsme dnes museli uspět. Stav 0:2 na zápasy by už byl hodně problematický. Stejně jako včera jsme ale byli o něco lepším týmem a vítězství si zasloužili. Tým ukázal svoji sílu. Rychle jsme prohrávali, ztratili vedení 3:1 ale i tak jsme zápas zvládnuli. Nic ale není hotové. Teď se musíme připravit na domácí zápasy. Doufáme, že přijde hodně lidí a pomůžou nám k vítězství,“ přeje si autor pěti nedělních bodů kapitán Roman Smutný.

Důležitá utkání na jihlavském hokejbalovém hřišti se odehrají v sobotu 30.3 v 15 hodin a v neděli 31.3. v 11 hodin.