hokejbal

24. 10. 2013

Hned dvě utkání měli na programu hokejbalisté SK Toptrans Jihlava o třetím říjnovém víkendu. Zatímco z domácího souboje s Třincem odcházeli vítězně (5:3), na půdě dvojnásobného mistra z Vlašimi těsně neuspěli (2:3). Bodově se v zápasech zaskvělo především duo Smutný – Jobák, které dohromady zaznamenalo 11 kanadských bodů. Sobotní utkání nabídlo střet dvou tradičních rivalů z bývalé moravské národní ligy. Oba celky dělily v tabulce pouhé tři body, což ještě přidalo na jeho důležitosti. To se projevilo i v jeho samotném úvodu. Jak Třinec, tak Jihlava spoléhali zejména na defenzivu a oba brankáři museli zasahovat spíše sporadicky. Domácí se sice snažili neustále něco vymyslet, nepřesnosti ve středním pásmu je ale sráželi zpět do vlastní třetiny. Až v samém závěru prvního dějství se hráči z Vysočiny poprvé mohli radovat. Jobák adresoval přihrávku přesně na hůl Smutného, který se tradičně nemýlil. Po návratu z kabin se ale domácí z vedení příliš dlouho neradovali. Hned po 43 vteřinách potrestal vyloučení Javorky šťastnou tečí Říman. Šanci na znovuzískání vedení se naskytla jihlavským při vyloučení Zvejšky. Domácí vycítili důležitost okamžiku a v oddechovém čase připravili přesilovkovou kombinaci. Míček putoval po ose Danko - Smutný – Jobák až za záda zcela bezmocného třineckého brankáře Smolky. Ve 23. Minutě pak Jobák zužitkoval exkluzivní pas od Smutného a zvýšil na rozdíl dvou branek. Jihlavští i nadále bušili do svého soupeře a ten se stíhal často bránit jen za cenu faulů. A v přesilových hrách nakonec Jihlava zápas rozhodla. Nejprve se střelou od modré čáry prosadil Kříž, těsně před koncem druhé části pak přidal pátou branku Smutný. Pro jihlavského kapitána šlo o poslední zápas před nucenou pauzou kvůli zraněnému kolenu. A rozloučil se vskutku královsky. S bilancí 2+3 se podílel na všech jihlavských brankách. Ve třetí části už domácí nedominovali jako ve druhé třetině a více práce tak přibylo i brankáři Humlíčkovi. Ten dokázal odolávat až do 36. minuty. Pak ale byli vyloučeni dva domácí hráči a hosté dvojnásobnou výhodu zužitkovali stoprocentně. Nejprve Turoň znovu tečoval střelu těsně před Humlíčkem, poté se povedenou střelou prosadil i Žuffa. Třinečtí najednou vycítili šanci na to ještě se zápasem něco udělat, domácí se ale o tři body připravit již nenechali. Závěr utkání ještě okořenila tvrdá bitka Blaška s Římanem a domácí publikum dalo hlasitě najevo, kdo se stal jejím vítězem. „Dnes to bylo z naší strany hodně ubojované, ale o to je výhra cennější. Škoda dvou inkasovaných branek ve třetí třetině. Místo toho, abychom zápas v klidu dohráli, museli jsme být ve střehu až do konce,“ zhodnotil trenér domácích Neveselý, Duely s Vlašimí jsou pro jihlavské vždy velmi speciální. Ve středočeském městečku totiž v posledních letech působila a působí řada hráčů z centra Vysočiny. A jeden z nich, Jan Bartejs, se stal v nedělním utkání katem svého mateřského celku. Vstup do zápasu přitom měli hosté excelentní. Po 48 vteřinách se prosadil lídr kanadského bodování Ondřej Jobák. A dobrý začátek ze strany Jihlavy pokračoval. V přesilové hře se do zakončení dostal znovu autor první trefy, tentokrát ale pouze vyprášil betony Straky. K navýšení náskoku nevedla ani více než minutu dlouhá dvojnásobná výhoda a po jejím skončení se aktivita začala pomalu ale jistě přesouvat na domácí hokejky. Ještě jednu šanci si vytvořil Javorka, poté již ale poprvé úřadovali loňští a předloňští mistři z Vlašimi. Bartejs vypálil z kruhu a míček se zastavil až za debutujícím brankářem Ježkem. Ten měl o něco více práce než jeho protějšek, do kabin ale mohli jít s vedením právě jihlavští. Do slibné pozice se dostal Kučera, Straka ale nadvakrát odolal. V druhé části hry domácí přitlačili na pilu a častěji se dostávali i do zakončení. Nutno podotknout, že často velmi nepřesného. Co nakonec na bránu přeci jen letělo, dokázal pokrýt bez větších problémů Ježek. Ve 27. minutě ale přeci jen podruhé kapituloval. Gregor na červené čáře nastřelil Bartejse, ten se dostal do samostatného úniku a zkušeně prostřelil brankáře jihlavských. O minutu a půl později mohl navíc po sérii několika odrazů slavit hattrick. Hosté se ale v žádném případě nevzdávali. Ještě před druhou sirénou vybídl Jobák ke skórování Fialu a ten se mýlit nemohl. Posledních patnáct minut se neslo v duchu platonického tlaku Vlašimi a snahy Jihlavy něco vymyslet. Do výraznější šance se ale hosté prodrat nedokázali ani při závěrečné powerplay a tak když na druhé straně ani Topolánek netrefil prázdnou klec, skončilo utkání výsledkem 3:2 pro Vlašim. „Proti Vlašimi se nám povedlo odehrát dobré utkání, bohužel nakonec bez bodového zisku. Opět jsme se nevyvarovali několika chyba a domácí toho nakonec využili. I tak můžeme být se zápasem spokojeni. Pochvalu určitě zaslouží i brankář Ježek, který se své premiéry v brance rozhodně nezalekl,“ uzavřel Neveselý.