30. 09. 2010

SK Autonot Jihlava – KNH Moravská Slavia Brno 14:8 (5:6)

Po několika zápasech II.ligy mužů v národní házené mají hráči SK Autonotu opět důvod slavit zisk dvou bodů. V důležitém utkání zvládli konfrontaci s přímým sousedem z tabulky, týmem „Morendy“ z Brna. Ta musí mít pocit, že v sobotním sychravém odpoledni sehrála dva zápasy proti naprosto rozdílným rivalům – v prvním poločase jim odolával slabý soupeř, kterého držela nad vodou jen dobrá obrana, ve druhém je ale v poměru 9:2 „přejel“ suverénním výkonem domácí tým, který byl po přestávce jakoby politý živou vodou.

Autonotu opět chyběl rekreující se útočník Morkus, jinak vyběhli hráči na hřiště v kompletním složení. Po celý první poločas však ze sebe nemohli setřást závaží nervozity z důležitého zápasu. Moravská Slavia byla před tímto utkáním v tabulce jen o skóre za Jihlavou, a to těsně před pozicemi „záchranářů“. A do konce podzimní části soutěže už navíc mnoho zápasů nezbývá.

To vše se projevilo na hře domácích hráčů více, než by si sami před úvodním hvizdem rozhodčího mysleli. Nepřesnosti ve hře útoku ale tentokrát kompenzovala výrazně zlepšená hra obranné řady. Oproti minulým utkáním se dařilo pozičně ubránit nebezpečné střelce ze střední vzdálenosti, a „zabetonováním“ středu obrany nezbylo útočníkům Moravské Slavie nic jiného, než zkoušet postřeh brankáře domácích Bartáka z ostrých úhlů. Ten si ale jejich střelecké pokusy „vychutnával“, a když k bezchybnému vykrytí svojí svatyně proti střelám z úhlů přidal několik parádních zákroků z vyložených šancí, nedovolil brňanům větší, než jednobrankový odstup.

Dobře takticky přípraveným obráncům hostů se dvěma záložníky postavenými těsně vedle sebe se na druhé straně hřiště dařilo bránit nacvičené kombinace domácích, a tak se brankové hody z minulých zápasů tentokrát neopakovaly. Velkou překážkou pro střelce Autonotu byl i výborný Plíva v bráně „sešívaných“.

Bezkrevná hra útočníků Autonotu v prvním poločase ostře kontrastovala s nástupem domácích do poločasu druhého. Než se stačili hráči Slavie rozkoukat, nasázeli jim střelci domácích čtyři branky během čtyř minut a hosté rázem prohrávali 9:6. Zásluhu na tom měla důrazná přestávková domluva trenéra Navrátila k hráčům, a jím zvolená změna v taktice útočné hry. A protože i obrana Jihlavy šlapala ve druhé půli na plný výkon, podařilo se hráčům Brna prostřelit famózně chytajícího Bartáka v jihlavské brance až po dvaceti minutách hry.

To už ale bylo prakticky rozhodnuto, a domácí hráči svírali pevně otěže utkání ve své moci. Sympaticky bojující „sešívaní“ tentokrát na domácí hráče neměli. Výhra by měla Autonot povzbudit na „moravskou misi“, která čeká Jihlavu již tento týden. V sobotu se pokusí házenkáři z Vysočiny uspět na horké půdě nováčka z Pustějova, v neděli se o totéž budou snažit v Brně na hřišti Drakenu. Cílem Autonotu je dovézt do Jihlavy minimálně dva body, a vytvořit si tak náskok před týmy „namočenými“ do záchranářských bojů.

Pochválit je tentokrát potřeba i solidní výkon rozhodčího Kotláře z Nového Města nad Metují.